میلگرد فولادی چیست و کاربردهای آن کدام است؟

میلگرد فولادی چیست و کاربردهای آن کدام است؟1400/09/20

خلاصه مطلب: تقریبا همه افراد با میلگرد فولادی آشنایی دارند و احتمالا نمونه‌ هایی از آن ها را در حین ساختمان سازی دیده اند. میلگرد‌ های فولادی، میله ‌های بلندی هستند که از جنس فولاد ساخته شده اند و دارای انواع و ضخامت‌ های گوناگونی هستند. در ادامه این مقاله به این مبحث می پردازیم که میلگرد فولادی چیست و کاربردهای آن کدام است.

تقریبا همه افراد با میلگرد فولادی آشنایی دارند و احتمالا نمونه‌ هایی از آن ها را در حین ساختمان سازی دیده اند. میلگرد‌ های فولادی، میله ‌های بلندی هستند که از جنس فولاد ساخته شده اند و دارای انواع و ضخامت‌ های گوناگونی هستند. در ادامه این مقاله به این مبحث می پردازیم که میلگرد فولادی چیست و کاربردهای آن کدام است. مقاله میلگرد فولادی چیست و کاربردهای آن کدام است؟ را از دست ندهید.


برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.
میلگرد فولادی چیست؟

میلگرد، نوعی میله است که معمولا از جنس فولاد ساخته شده است. البته میلگردها با مواد دیگری نیز ساخته می ‌شوند و حتی برخی از آن ‌ها از جنس الیاف پلیمری هستند. غیر از فولاد از فلزات دیگر نیز در ساخت میلگرد استفاده می‌ شود. نام دیگر میلگرد، آرماتور است.

سازه بتنی، یک سازه بسیار مستحکم با مقاومت فشاری بالا است ولی این سازه در مقابل نیروهای کششی و رانشی مانند نیرویی که زلزله به سازه ‌ها وارد می ‌کند، مقاوم نیست. چیزی که باعث مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی و رانشی می ‌شود، میلگرد است.

برخلاف بتن، میلگرد دارای مقاومت کششی بالایی است و استفاده کردن از آن در سازه‌ های بتنی، مقاومت زیادی را به بتن می ‌دهد و به نوعی می توان گفت تکمیل کننده ویژگی ‌های برجسته بتن خواهد بود.


برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.تاریخچه استفاده از میلگرد فولادی در سازه ها:

در سال ۱۸۰۰ میلادی، جوزف لوئیس برای اولین بار پی برد که با اضافه کردن میله های فولادی نازک به بتن، می توان مقاومت آن ها را در رویارویی با نیروهای کششی تا حد قابل توجهی افزایش داد و در نهایت سازه ایی ساخت که هم در برابر نیروهای کششی و هم در برابر نیروهای فشاری، مقاومت چشمگیری داشته باشد.

استفاده از این میله های فولادی، به تدریج افزایش پیدا کرد و شرکت های ساختمانی دیگر نیز تصمیم به استفاده از این محصول در سازه های خود گرفتند. ولی هنوز روش استانداردی برای تولید میلگرد وجود نداشت.

میلگردها بدون استاندارد مشخصی تولید می شدند تا اینکه در سال ۱۸۷۸ میلادی، اولین سیستم برای تولید استاندارد این میله های فولادی نازک توسط تادئوس هیات ارائه گردید.

محبوبیت این فرآیند در سال ۱۹۰۰ میلادی به تدریج افزایش پیدا کرد تا اینکه در دهه ۱۹۵۰ اکثر شرکت های ساخت و ساز در ایالات متحده از میلگرد برای تقویت بتن در سازه های خود استفاده می کردند. البته فرآیند ساخت میلگردی که تادئوس ارائه داد، در طول سال ها تکمیل شد و بهبود پیدا کرد تا در آخر منجر به فرآیندی بهینه برای ساخت محصولی باکیفیت برای تقویت بتن شد.


برای اطلاع از قیمت روز پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.انواع میلگرد فولادی از لحاظ ظاهر و کاربرد آن ها:

میلگردهای فولادی از لحاظ ظاهر به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

·       میلگرد ساده: میلگردهای ساده فولادی، آج ندارند و ساده هستند. از این میلگرد‌های فولادی در صنعت استفاده ‌های زیادی می ‌شود. مانند استفاده‌ از آن ها در جوشکاری، آهنگری و ... . همینطور به دلیل مقاومت بالا از این میلگردها در ستون ‌ها و پایه‌ ساختمان نیز استفاده می ‌شود.

·       میلگرد آجدار: میلگرد های فولادی آجدار، دارای آج هستند و از آن ها بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود. آج میلگرد باعث خواهد شد که میلگرد لیز نخورد و همینطور چسبندگی آن با بتن افزایش پیدا کند. میلگردهای آجدار دارای آج طولی و عرضی هستند و نوع آج، آن ‌ها را از یکدیگر متمایز می ‌کند. آج ‌های این نوع میلگردها می ‌توانند به‌صورت یکنواخت، مرکب، مارپیچ و یا دوکی وجود داشته باشند که هر کدام از آن ها دارای کاربرد خاص خود هستند. از میلگردهای آجدار علاوه بر اینکه در ساخت و ساز استفاده می‌ شود، استفاده های دیگری نیز می شود، از این میلگردها در ساخت سنجاقی، عصایی، رکابی، خاموت، ادکا، خرک، راستا و زیزاگ هم استفاده می ‌شود که هر یک از آن ها به تنهایی در ساخت و ساز کاربردهای خاصی دارند.


برای اطلاع از قیمت روز نبشی شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


انواع میلگرد از لحاظ مکانیکی:

میلگردها از لحاظ مکانیکی به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

·       میلگرد A۱: این نوع میلگرد، ساده است و آج ندارد. میلگرد A۱ دارای درصد بسیار کمی از کربن در ترکیبات شیمیایی خود است، بنابراین انعطاف ‌پذیری بالایی دارد و به همین خاطر به آن میلگرد نرم نیز گفته می‌ شود.

·       میلگرد A۲: به میلگرد A۲، میلگرد آجدار مارپیچ یا میلگرد نیمه ‌ترد نیز گفته می ‌شود. این نوع میلگرد، آج ‌دار است و آج ‌های آن به‌ صورت هم ‌جهت و یکنواخت هستند. میلگردA۲ ، اساسی ‌ترین استفاده و کاربرد را در خاموت ‌کاری دارد.

·       میلگرد A۳: میلگرد A۳ دارای مقاومت بالایی است و همچنین نسبت به میلگرد‌های A۱ و A۲ انعطاف ‌پذیری کمتری دارد. این نوع میلگرد دارای آج‌ است و آج ‌های آن به ‌شکل جناق و در یک جهت هستند، بنابراین به آن، میلگرد جناقی نیز گفته می ‌شود.

·       میلگرد A۴: میلگرد A۴ دارای آج است و آج ‌های آن مانند آج‌ های میلگرد A۳ به شکل جناق اما برخلاف میلگرد A۳ در خلاف جهت هم قرار دارند. به میلگرد A۴، میلگرد مرکب نیز گفته می‌ شود. این نوع میلگرد بسیار سخت است و مقاومت بالایی است و در عین حال، قیمت بالایی نیز دارد.


برای اطلاع از قیمت ناودانی شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


کاربرد میلگردهای فولادی:

از میلگردهای فولادی در صنایع مختلف استفاده های زیادی می‌ شود. برای مثال از آن ها، در بخش های مربوط به ساخت خودرو و ماشین ‌آلات، بخش ‌های سد سازی و موارد دیگر استفاده می ‌شود. ولی می توان گفت رایج ‌ترین و مهم ‌ترین استفاده از میلگردهای فولادی، استفاده از آن ها در صنعت ساختمان سازی است.

برای ساخت یک ساختمان، ابتدا ستون ‌ها به وسیله میلگرد برافراشته می شوند و بعد فرآیند بتن ریزی انجام می ‌گیرد. البته استفاده از میلگردهای فولادی تنها برای ایجاد ستون در ساختمان ‌ها نیست و در بخش ‌های مختلف دیگر نیز از آن ها استفاده می شود.


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.
بهترین خدمات را از آهن مرکزی دریافت کنید.


سخن آخر:

میلگرد، نوعی میله است که معمولا از جنس فولاد ساخته شده است. نام دیگر میلگرد، آرماتور است.

انواع میلگرد فولادی از لحاظ ظاهر به انواع زیر تقسیم بندی می شود: میلگرد ساده و میلگرد آجدار.

میلگردها از لحاظ مکانیکی به انواع زیر تقسیم بندی می شوند: میلگرد A۱، میلگرد A۲، میلگرد A۳ و میلگرد A۴.

از میلگردهای فولادی در صنایع مختلف استفاده های زیادی می‌ شود. برای مثال از آن ها، در بخش های مربوط به ساخت خودرو و ماشین ‌آلات، بخش ‌های سد سازی و موارد دیگر استفاده می ‌شود. ولی رایج ‌ترین و مهم ‌ترین استفاده از میلگردهای فولادی در صنعت ساختمان سازی است.


برای اطلاع از قیمت ورق آجدار شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

دیدگاه بگذارید

CAPTCHA reload
متن امنیتی
متن امنیتی
ارسال دیدگاه

مطالب اخیر

آشنایی با انواع میلگرد ترانس

آشنایی با انواع میلگرد ترانس

میلگرد به عنوان یکی از پرکاربردترین قطعات فلزی است که مصارف گوناگونی دارد. از جمله مصارف میلگرد در صنعت ساختمان سازی می باشد. میلگرد انواع مختلفی دارد که یکی از آنها میلگرد ترانس است، این نوع میلگردها شکلی صاف و براق دارند و همین امر سبب شده تا در حیطه تزیینات و دکوراسیون نیز از آن استفاده شود. میلگرد ترانس بر اساس فرآیندی که روی آن انجام می شود به میلگرد ترانس تبدیل می گردد، در این فرایند میلگرد کشیده می شود و به قطر مورد نظر و سطحی صاف و صیقلی در می آید.


برای اطلاع از قیمت ناودانی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


آشنایی با انواع میلگرد ترانس


میلگرد ترانس دارای دو ویژگی منحصر به فرد است اول مقاومت و دوم زیبایی ظاهری. بنابراین از این میلگرد در صنایعی که ظاهر سازه از اهمیت برخوردار است استفاده می شود. میزان کیفیت و صیقلی بودن میلگرد سازه بستگی به نوع و مقدار پولیش زدن آن دارد. در تولید میلگرد ترانس هزینه زیادی صرف شده است.   زیبایی و استحکام میلگرد ترانس موجب شده تا از این محصول در قسمت های مختلف ساختمان و در تزیینات و و دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد ترانس در طی عملیات کششی به قطر ها و اندازه های مختلف و با کارایی های متفاوت تولید می شود. عملیات کششی به این صورت است که در ابتدا سطح میلگرد تمیز می شود، و بعد میلگرد ها وارد قالب دستگاه می شود. و در آخر میله تاب گیری شده و برای بسته بندی آماده می شود.


انواع میلگرد ترانس


میلگرد ترانس تک پولیش:


این نوع از میلگرد طی عملیات نورد گرم تشکیل شده و ظاهر آن تیره و کدر است. اما در اثر پولیش زدن ظهر کدر و تیره آن صاف و صیقلی و کمی روشن می گردد.


میلگرد ترانس دو پولیش:


در این مرحله پولیش زدن در دو مرحله انجام می شود. بنابراین مسلم است که ظهر آن رنگی روشنتر و صیقلی تر دارد. از این میلگرد برای قسمت های بیرونی خودرو، محافظت از نمای ساختمان و همچنین قطعات ماشین آلات کارخانه که در معرض دید است استفاده می شود. 


برای اطلاع از قیمت نبشی بال نامساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد ترانس بلبرینگ خوریا میلگرد CK45:


این میلگرد در واقع همان ترانس دو پولیش است با این تفاوت که بلبرینگ خور بودن به آن افزوده شده است. از این میلگرد برای قطعات زیبا در ماشین آلات و همچنین استفاده در صنایع خودرو سازی و یراق آلات استفاده می شود. 


میلگرد کششی یا روغنی:


برای ساخت این میلگرد از میلگرد خام  استفاده  می شود. این میلگرد ها به و صورت متری و کلاف برش داده می شود. سطح این میلگرد صاف و روغنی است. مقاومت و استحکام این میلگرد از انواع قبلی بیشتر است، و کاربردش در تولید پیچ های بلند و قطعات فلزی صنعتی می باشد. 


میلگرد ترانس مفتولی یا کناف:


این میلگرد ها انعطاف پذیر است و در جاهایی بکار برده می شود که نیاز به خم شدن و شکل دادن به میلگرد است. از این میلگرد برای تولید پیچ های ریز، صنعت مبل سازی و دکوراسیون و تزیینات.


میلگرد ترانس شش پر:


این میلگرد از نظر ظاهری زیبایی دارد و از آن در صنعت خودرو سازی، قطعاتی که در معرض دید هستند و تولید انواع مهره بهره می برند. میلگرد ترانس شش پر بر اساس یه سری استاندارد های مشخص تولید می شود و دارای ویژگی ها و کارایی متفاوتی است. 


برای اطلاع از قیمت نبشی بال مساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد ترانس تسمه:


این نوع میلگرد از نظر ظاهری شکل متفاوتی نسبت به میلگرد های معمولی دارد. این میلگرد به صورت چهار گوش تولید می شوند و اگر ترانسی شوند یعنی سطح آنها صاف و صیقلی شود شود به آنها میلگرد ترانس تسمه می گویند. 


میلگرد ترانسی در ایران توسط کارخانه های زیادی از جمله ذوب آهن اصفهان ساخته می شود.  


میلگرد ترانس سنگ خورده:


این نوع از میلگرد نیز مانند میلگرد های دیگر توسط دستگاهی صیقلی می شود میلگرد ترانس سنگ خورده توسط دستگاه سنگ زنی پولیش داده می شود. این نوع میلگرد ها با دو رنگ نشانه گذاری شده اند میلگرد های ته زرد و میلگرد ته قرمز. البته هر کدام از این میلگرد ها ویژگی های خاص خودش را دارد. 


برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد ترانس چهار پهلو:


این نوع میلگرد نیز یکی از با کیفیت ترین و محکمترین میلگرد هاست و کاربرد های فراوانی دارد به دلیل اینکه از نظر ابعاد و سایز دارای تنوع بالایی است. از سایز های بسیار کوچک که در کارهای ظریف استفاده می شود تا سایزهای بزرگ که برای ساخت نرده و تزیینات ساختمان و در و پنجره به کار گرفته می شود.


برای اطلاع از قیمت ورق با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

خاموت چیست و چه کاربردی دارد؟

خاموت چیست و چه کاربردی دارد؟

کسانی که در کار ساختمان سازی هستند به خوبی می دانند استفاده از خاموت چقدر می تواند در استحکام سازه اهمیت داشته باشد. امروزه در جهان مهندسان و افرادی که در کار ساخت و ساز هستند بیش از گذشته به استحکام بنای ساخته شده و بر اساس استاندارد های جهانی توجه دارند. در ان جا می خواهیم  درباره یکی از مصالح مهمی که در امر ساختمان سازی استفاده می شود و بسیار مورد اهمیت است صحبت کنیم.


برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


خاموت چیست؟


اصولا در کار ساختمان سازی از دو نوع میلگرد استفاده می شود میلگرد هایی که شکل طولی دارند و حتما بیشتر دیده اید و آن آشنا هستید و میلگرد هایی که شکل عرضی دارند که به آنها خاموت می گویند. میلگرد خاموت در اندازه و سایز های متفاوت موجود می باشد. در واقع خاموت میلگرد هایی است خم شده که در اطراف میلگرد های عمودی قرار گرفته و استفاده از آن جهت محکم کاری می باشد و سبب ایجاد استقامت ساختمان در برابر عوامل پیچشی می شود.


برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


از آنجایی که کشور ما زلزله خیز است استفاده از این نوع میلگرد در ساختمان ضروری به نظر می رسد. جالب است بدانید اولین بار این نوع میلگرد بعد از زلزله های پی در پی ژاپن در ساختمان ها استفاده شد. 


انواع خاموت


خاموت معمولی:


این مدل از خاموت توسط دست شکل داده شده و در اندازه های متفاوت می شود، اصولا این میلگرد در سایز های 8، 10، 12 تولید می شود. استفاده از این نوع میلگرد در ایران بسیار بیشتر است، به خاموت معمولی خاموت سنتی نیز گفته می شود.


خاموت سلولار:


برای تولید این مدل از خاموت از تکنولوژی Pi-Systems استفاده شده است، و شکل ظاهری آن دایره ای بسته می باشد.


برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


خاموت مارپیچ:

برای تولید این خاموت ها به هیچ عنوان از دست استفاده نمی شود بلکه از تکنولوژی CNC استفاده شده است. اندازه این نوع خاموت نیز متغیر است. 


خاموت ربات:

این خاموت نیز به وسیله CNC ساخته شده و از لحاظ کاربردی و ظاهری با خاموت مارپیچ شباهت دارد تنها فرقش در این است که هر اتصال دهنده میتواند یک بار بچرخد. 


کاربرد خاموت


خاموت ها به دو صورت در ساختمان استفاده می شوند به صورت تنگ باز و تنگ بسته. تنگ باز به این معنی است که خاموت ها می توانند به صورت تک شاخه، دو شاخه و یا چند شاخه در ساختمان به کار برده شوند. اگر می خواهید ساختمان شما نیروی پیچشی بیشتری را تحمل کند به شما پیشنهاد می کنیم از خاموت تنگ بسته استفاده شود. بعد از جاسازی خاموت باید انتهای آن به مقدار 135 درجه به داخل خم شود این امر موجب مقاومت بیشتر سازه می شود. از خاموت نیز برای استحکام بیشتر ستون سازه استفاده می شود، و در اصل نوعی تکیه گاه برای آرماتور می باشد.


برای اطلاع از قیمت ورق آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


استفاده از خاموت در ستون ها می تواند استقامت ساختمان را در برابر زلزله های شدید افزایش دهد. همانطور که میدانید خسارات بعد از وقوع زلزله بسیار بالاست بنابراین بهترین روش برای کم کردن و حتی به صفر رساندن هزینه خرابیها بهتر است قبل از این وقوع حوادث که هیچگاه زمان آن مشخص نیست به فکر ساختن یک ساختمان محکم باشیم. بهتر است بدانید ستون های بتنی مقاومت بسیار پایینی در برابر نیروهای کششی دارند.


خاموت ها به شکل عمودی و مورب در ستون ها تعبیه می شود و همین امر ساختمان را از نیروهای شدید وارد شده به آن در امان نگه می دارد. کاربرد خاموت در ساختمان سازی بسیار مزیت دارد بنابراین در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:


برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


از خم شدن میلگرد در بتن جلوگیری می کند و همچنین به کار بردن خاموت در بتن به صورت عمودی به استحکام بیشتر ساختمان کمک می کند.

خاموت ها موجب استحکام بیشتر میلگرد های عمودی می شوند. استفاده از خاموت در ستون های بتنی مقاومت آن را چند برابر می کند.

استفاده از خاموت در ساختمان موجب انعطاف پذیری بیشتر ساختمان می شود و آن را در برابر نیرو های وارد در اثر ضربات زلزله حفظ می کند.

یکی از مزیت های بسیار مفید استفاده از خاموت از دیدگاه سایت آهن مرکزی این است که از حرکت میلگرد در داخل بتن جلوگیری می کند. پس متوجه شدید که استفاده از خاموت در کار ساختمان سازی بسیار ضروری می باشد و در واقع ساختمان شما را از هر گونه حادث می تواند محافظت کند.

ورق استنلس استیل چیست

ورق استنلس استیل چیست

ورق استنلس استیل فلزی است که پایه اصلی آن از آهن تشکیل شده است. ولی غیر از آهن در ساخت آن از فلزات دیگری نیز استفاده می شود. این فلز دارای ویژگی هایی نیز می باشد مانند جوش خوردن، شکل پذیری و انعطاف پذیری و در عین حال دارای سختی قابل قبولی است، اما هر چه سختی آن بیشتر می شود از شکل پذیری این فلز کم می شود ولی همچنان مقاومت خود را دارد. این محصول در اندازه های متفاوتی ساخته میشوند مربع و مستطیل.


ورق استنلس استیل چیست؟


و هر کدام با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از خصوصیات خوبی که این ورق دارد مقاومت بالای آن در مقابل گرما و حرارت و همچنین دمای پایین است. طبق آزمایشی که بر روی این ورق ها انجام شده این ورق ها تا درجه 1000 را می توانند تحمل کنند.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن IPE با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


اگر به زبان ساده تر بخواهیم برایتان توضیح دهیم باید گفت ورق استنلس یک نوعی از فولاد است. فولاد به دو دسته تقسیم می شود:


فولاد ساده و فولاد ضد زنگ. فولاد ساده قابلیت های زیادی ندارد ولی اگر به مواد تشکیل دهنده فولاد ساده عناصر دیگری مثل کروم به آهن اضافه شود آن فلز ضد زنگ می شود. پس استیل استنلس همان استیل ضد زنگ است و به دلیل مقاومت و سختی بالایی که دارد به راحتی دچار خوردگی نمی شود. یکی از ویژگی های بارز استیل استنلس نسوز بودن و ضد اسید بودن آن است و همچنین از همه مهم تر روکش دار بودن آن.


انواع ورق استنلس استیل


ورق استنلس استیل سری 400


عناصر تشکیل دهنده در این سری کروم و مولیبدن می باشد. از این ورق برای مصارف معمولی مانند ساخت قاشق و چنگال و از این دست استفاده می شود. و ویژگی خوب آن ضد خش بودن، ضد زنگ بودن و خاصیت مغناطیسی آن است. ورق سری 400 دارای گرید های متفاوتی است:


برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ورق استیل استنلس گرید 405:  دارای ویژگی های مخصوص در جوشکاری است.

ورق استیل استنلس گرید 408:  در مقابل خوردگی و خش ضعیف عمل می کند ولی در مقابل حرارت بسیار مقاوم است. 

ورق استیل استنلس گرید  409: این جنس بهترین گزینه برای ساخت اگزوز خودرو می باشد.

ورق استیل استنلس گرید 410:  در برابر سایش استقامت دارد. 

ورق استیل استنلس گرید 420: بهترین استیل برای ساخت ظروف آشپزخانه مانند قاشق و چنگال است.

ورق استیل استنلس گرید 430:  از این گرید برای ساخت تزیینات خانه استفاده می شود. 

ورق استیل استنلس گرید 446:  از این گرید نیز جهت کار با پروژه هایی که در آن از درجه حرارت بالا استفاده می شود بکار می برند. 


ورق استنلس استیل سری 300


این استیل نیز از فولادی ضد زنگ ساخته شده است که دارای گرید های مختلف می باشد. ورق استنلس سری 300 دارای ویژگی هایی است که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم:


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ورق استنلس سری 301:  دارای قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری.

ورق استنلس  302:  بدلیل داشتن کربن بیشتر از ورق 304 محکم تر است.

ورق استنلس 303: داشتن گوگرد و فسفر بیشتر در این فلز باعث شده نسبت به ورق 304 انعطاف و شکل پذیری بالاتری داشته باشد.

ورق استنلس استیل  309: این گرید نسبت به گرید 304 از مقاومت بالاتری در برابر حرارت زیاد دارد.

ورق استنلس استیل 316:  وجود آلیاژ مولیبدن سبب شده از آن در صنایع غذایی و دارویی استفاده شود. مقاومت بالای آن موجب شده تا در صنایع دریایی نیز از آن بهره ببرند. به دلیل تحمل بالای آن در مقابل گرما و حرارت از این محصول در ساخت دودکش بخاری نیز استفاده می شود.

ورق استنلس استیل 317:  این گرید از فولاد کاملا ضد زنگ ساخته شده است و همچنین دارای استقامت کششی بالاست.

ورق استنلس استیل 321:  ویژگی های آن شبیه به گرید 304 است با این تفاوت که به دلیل داشتن تیتانیوم در آن در هنگام جوشکاری احتمال پوسیدگی جوش در آن کم است.


مزایای ورق استنلس استیل


یکی از قابلیت های عالی که ورق استنلس استیل دارد بازیافت پذیر بودن آن است. اینک به چند مورد از کاربرد های آن در صنایع مختلف می پردازیم:


برای اطلاع از قیمت ناودانی روس با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


صنایع غذایی

صنایع پتروشیمی

ساخت بدنه داخل آسانسور

ساخت تجهیزات بزرگ در صنعت کشتی سازی

ساخت بدنه اتومبیل و هواپیما و ....


با تمام این تعاریف سایت آهن مرکزی و ویژگی های آن فلز پرکاربرد می توان به اهمیت استفاده آن در تمام صنایع پی برد. پس متوجه شدیم که این فلز دارای ِویژگی ظاهری صاف و صیقلی و براق و ضد زنگ است که در گرید های مختلف با قابلیت های متفاوت ساخته می شود.

مش و شبکه میلگرد چیست؟

مش و شبکه میلگرد چیست؟

میلگردها مقاطع فولادی هستند که کاربردهای متفاوتی دارند. با قرار دادن میلگردهای آجدار؛ مش میلگرد تولید می‌شود. مش میلگرد امروزه در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارد. از مش و شبکه میلگرد برای تقویت مقاومت کششی و مسلح کردن سازه و همچنین جلوگیری از ترک خوردن بتن برای کف‌سازی طبقات مورد استفاده قرار می‌گیرد. همراه سایت آهن مرکزی باشید تا به طور کامل با مش و شبکه میلگرد آشنا شوید.


مش و شبکه میلگرد چیست؟


مش و شبکه میلگرد نوعی توری فولادی مشبک می باشد که از میلگرد ساده و آجدار در ساخت آن استفاده شده است. براساس استاندارد مش از تعدادی میلگرد عرضی و طولی تشکیل شده است که به صورت هندسی به یکدیگر بافته شده‌اند. بهتر است بدانید زاویه بین این میلگردها ۹۰ درجه است.


انواع مش و شبکه میلگرد


شبکه مش میلگرد به صورت کلی در دو نوع تولید می شود. یک نوع مش میلگرد پیش جوش ساده و دیگری مش میلگرد پیش جوش آجدار می باشد. برای ساخت مش میلگرد پیش جوش آجدار از میلگرد آجدار استفاده می شود. همچنین برای ساخت مش میلگرد پیش جوش ساده از میلگرد ساده استفاده می شود‌. ابعاد مش میلگردها به طول ۱ تا ۲.۵ متر و به عرض ۱ تا ۹ متر موجود است. نوع و اندازه چشمه در مش های میلگرد باعث ایجاد تنوع در آن می شود.


برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


به فضای خالی بین میلگردهای طولی و عرضی چشمه گفته می شود که دارای دو نوع مستطیل و مربع می باشد. ضلع های چشمه مش از ۸ تا ۴۰ سانتی متر متغیر است. با توجه به مبحث مش و شبکه میلگرد باید ذکر کنیم که از پرکاربردترین انواع شبکه مش میلگرد می توان به مش میلگردهایی با چشمه های ۱۰ در ۱۰، ۱۵ در ۱۵ و ۲۰ در ۲۰ اشاره کرد.‌ سایز میلگرد سازنده در این چشمه ها ۶ میلی متر است.


کاربردهای مش و شبکه میلگرد


شاید جالب باشد بدانید که مش میلگرد در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارد. در زیر به متداول ترین کاربردهای این محصول اشاره شده است:


برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


در ادامه باید ذکر کنیم برای تقویت مقاومت کششی و جلوگیری از ترک خوردن بتن برای کف سازی طبقات از این محصول استفاده می شود‌. همچنین در مواردی چون ساخت اتوبان، حصارکشی، مخازن بتنی و ساخت سیلو از شبکه میلگرد استفاده می شود‌. یکی دیگر از کاربردهای این‌ محصول در سقف های کامپوزیت و کف طبقات و پارکینگ می باشد. از کاربردهای دیگر این محصول می توان به استفاده در سازه های پیش ساخته بتنی اشاره کرد. همچنین در موارد عمرانی چون خطوط راه آهن، سد سازی، مترو سازی، راه سازی و احداث تونل نیز این محصول مورد استفاده قرار می گیرد.


ویژگی مش و شبکه میلگرد


با توجه به مبحث معرفی مش و شبکه میلگرد باید ذکر شود که یکی از ویژگی های این محصول مقاومت بالای آن است. معمولا استفاده از این شبکه پرتی ندارد. همچنین حمل و نقل این‌ محصول آسان بوده و به راحتی می توان آن را جا به جا کرد. در اغلب اوقات سازه ای که با شبک مش ساخت می شود وزن بیشتری نسبت به سازه میلگردی که در کارگاه ساخته می شود دارد. لازم به ذکر است که این محصول از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. از دیگر ویژگی های شبکه مش می توان به سرعت بالا در اجرای سازه اشاره کرد.


نکات مهم در استفاده از شبکه مش میلگرد


در استفاده از شبکه میلگرد رعایت نکات زیر ضروری است:


برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


 ۱. برای استفاده از این محصول باید نکاتی چون دور نگه داشتن از رطوبت رعایت شود.

 ۲. برای بالا بردن کیفیت اتصال بین میلگرد و مش قبل از اجرای شبکه مش آن را از غبار و آلودگی پاک کنید.

 ۳. در زمان اتصال میلگردها توجه کنید که بتن دچار خمیدگی و شکستگی نشود و باید از ایجاد هر گونه خمیدگی در بتن جلوگیری شود.

 ۴. در زمان جوشکاری دقت کنید که ابعاد شبکه مش و چشمه های آن دقیق باشد تا محاسبات سازه بهم نخورد.

 ۵. از میلگرد زنگ زده در ساخت شبکه میلگرد استفاده نکنید؛ چون باعث کاهش مقاومت آن می شود.


برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


همانطور که تا این قسمت از مقاله همراه سایت آهن مرکزی بودید، می دانید مش و شبکه میلگرد در ساختمان سازی و پروژه های اینگونه بسیار پرکاربرد است. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت انواع میلگرد، مش شبکه به سایت آهن مرکزی مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ ها برای ثبت سفارش خود با کارشناسان مجرب این سایت تماس بگیرید.

نرمه آهن اسفنجی چیست؟

نرمه آهن اسفنجی چیست؟

یکی از موارد که امروزه بسیار در صنایع استفاده می شود نرمه آهن اسفنجی است. افرادی که در صنایع فولادی فعالیت می کنند و یا کسب و کار آن ها در ارتباط با این صنایع است، نسبت به آهن اسفنجی یا نرمه آهن اسفنجی آشنایی دارند. امروزه از آهن اسفنجی برای تولید انواع مصالح فولادی استفاده می شود در واقع این مواد اولیه نسبت به قراضه آهن عیار بالاتری دارد از این رو در فرآیند تولید صنایع فولادی کاربردی تر است.


نرمه آهن اسفنجی


در صنایع مختلف تولید کنندگان تمام تلاش خود را می کنند تا از مواد بهترین استفاده را داشته باشند و اجازه ندهند چیزی هدر رود و از محصولات و مشتقاتی که تولید می شود نهایت استفاده را می کنند. در تولید نرمه آهن اسفنجی در بخش احیا مستقیم از گندله آهن استفاده می شود که در این عملیات بیش از 5 درصد مواد اولیه تبدیل به نرمه آهن می شود.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


کارخانه های تولید آهن اسفنجی روزانه حجم زیادی نرمه آهن انباشته می کنند، این مواد اغلب به صورت لجن هستند که در شست و شوی گازها و غبارگیری واحد احیا تولید می شوند. همراه سایت آهن مرکزی باشید تا بطور کامل با نرمه آهن اسفنجی آشنا شوید.


نرمه آهن اسفنجی چیست؟


نرمه آهن اسفنجی یکی از مهم ترین مواد اولیه در صنایع فولادی است که با روش احیا مستقیم از سنگ آهن تولید می شود، برای تولید این محصول عملیات احیا بدون ذوب کردن سنگ آهن و با حذف اکسیژن انجام می شود. آهن اسفنجی همان گندله سنگ آهن است که به صورت اسفنج دارای تخلخل است و اغلب عیار بالای 60 درصد دارد. نرمه آهن اسفنجی با توجه به عیار بالایی که دارد در ساخت انواع صنایع فولادی کاربرد دارد و امروزه بیش از 5 درصد محصولات کارخانه های صنایع فولادی از آهن اسفنجی تولید می شوند. نرمه آهن اسفنجی از نظر ظاهری شبیه قطعات کروی متخلخلی است که بسیار شبیه اسفنج است و با توجه به کمبود ضایعات آهن جایگزین مناسبی برای این محصولات در صنایع فولادی شده است.


برای اطلاع از قیمت نبشی بال مساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


در ایران کارخانه های بسیاری وجود دارد که به صورت تخصصی آهن اسفنجی را با روش های مختلفی تولید و در اختیار کارخانجات صنایع فولادی داخلی و خارجی قرار می دهند. به طور کلی تولید آهن اسفنجی با دو روش گازی یا استفاده از زغال سنگ انجام می شود که در ایران به دلیل ذخایر گازی مناسب استفاده ار روش گازی مرسوم تر است. استفاده از آهن اسفنجی مزایای بسیاری به همراه دارد که مهم ترین آن ها شامل روش سریع تر، هزینه راه اندازی کمتر، توجیه اقتصادی بالا، عیار بالاتر، حمل و ذخیره آسان تر و ... است از این رو بیشتر کارخانجات ترجیح می دهند از آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه استفاده نمایند.


کاربرد نرمه آهن اسفنجی چیست؟


همانطور که در مطالب بالا اشاره شد نرمه آهن اسفنجی به مقدار محدودی در فرآیند تولید آهن اسفنجی تولید می شود که اغلب آن ها را فشرده می کنند، در واقع با استفاده از چسب سیلیکات و آهک نرمه آهن اسفنجی را به بریکت تبدیل می کنند. بریکت مزایای بسیاری دارد و مهم ترین آن ها استفاده بهتر در کوره قوس الکتریکی است، علاوه بر این ضایعات آهن و آهن اسفنجی به صورت گرد و غبار هستند و می توانند به محیط زیست آسیب وارد کنند اما با تبدیل آن ها به بریکت از این امر جلوگیری می شود.


برای اطلاع از قیمت ورق با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ساخت بریکت توانسته تحول بزرگی در آلیاژ و ضایعات صنایع فولادی غیر استفاده ایجاد کند. نرمه آهن وزن بسیار کمی دارد و قابلیت شارژ آن ها در کوره های قوس الکتریکی وجود ندارد در نتیجه برای خرید جذابیتی ندارند.


تبدیل نرمه آهن اسفنجی به بریکت


با این حال با تبدیل نرمه آهن اسفنجی به بریکت می توان آن ها را به چرخه تولید وارد و در کوره های قوس الکتریکی از آن ها استفاده کرد زیرا نرمه آهن اسفنجی به تنهایی دارای وزن و چگالی بسیار کمی است از این رو هدر رفت بالایی دارد و امکان جابه جایی آن حتی با نوار نقاله نیز وجود ندارد و همچنین امکان انبار شدن را ندارد با این تفاسیر بهترین راه استفاده از این محصولات تبدیل آن ها به بریکت است. به طور کلی از مهم ترین کاربردهای نرمه آهن اسفنجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • استفاده به عنوان ماده اولیه در تولید بریکت آهن

 • استفاده در تولید لنت ترمزمتالیک و نیمه متالیک خودرو و…


برای اطلاع از قیمت ناودانی روس با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


همان‌طور که در این مقاله گفته شد، نرمه آهن اسفنجی در اصل از حدود 5 درصد از مواد اولیه خود آهن اسفنجی تولید می‌شود و به‌ تنهایی نمی‌توان از آن برای مصارف خاصی استفاده کرد و بهتر است که آن را به بریکت تبدیل کرد. برای کسب هر گونه اطلاعات بیشتر راجب نرمه آهن اسفنجی و قیمت فولاد بهتر است به سایت آهن مرکزی مراجعه کنید.