انواع اورلب میلگرد

انواع اورلب میلگرد1400/09/20

خلاصه مطلب: واژه اورلپ، یک واژه انگلیسی (overlap) است که در لغت به معنی همپوشانی و تداخل است. این واژه با یک ابدال در زبان فارسی با اورلب نیز شناخته می ‌شود. یکی از مهمترین و اصلی ترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان، میلگرد است. از میلگردها برای تقویت بتن از طریق آرماتوربندی استفاده می‌ شود. گاهی اوقات لازم است تا میلگردها به هم وصل شده تا طویل ‌تر شوند و در طول سازه به طور مستحکم تر در کنار هم قرار بگیرند. یکی از روش های اتصال میلگردها، اورلب میلگرد است. در ادامه این مقاله از ایرون سنتر به انواع اورلب میلگرد خواهیم کرد.

مقاله انواع اورلب میلگرد را دنبال کنید.

یکی از مهمترین و اصلی ترین مقاطع فولادی در صنعت ساختمان، میلگرد است. از میلگردها برای تقویت بتن از طریق آرماتوربندی استفاده می‌ شود. گاهی اوقات لازم است تا میلگردها به هم وصل شده تا طویل ‌تر شوند و در طول سازه به طور مستحکم تر در کنار هم قرار بگیرند. یکی از روش های اتصال میلگردها، اورلب میلگرد است. در ادامه این مقاله از ایرون سنتر به انواع اورلب میلگرد خواهیم کرد.برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.
اورلب میلگرد چیست؟

واژه اورلپ، یک واژه انگلیسی (overlap) است که در لغت به معنی همپوشانی و تداخل است. این واژه با یک ابدال در زبان فارسی با اورلب نیز شناخته می ‌شود.

وقتی در ساخت یک سازه بزرگ، نیاز به میلگردهای طویل با طول مثلا ۴۰ متری دارید، میلگردهای ساخت کارخانه ها جوابگوی آن نخواهند بود. علت این امر این است که میلگردهای تولیدی در اغلب کارخانه‌ ها دارای طول ۱۲ متر هستند. حال برای استفاده از میلگردها، باید آن ها را به هم وصل کرد که به اصطلاح به این کار اورلب میلگرد گفته می شود.

طول لپ به ‌اندازه‌ ایی گفته می‌ شود که برای اورلب دو میلگرد و همچنین انتقال بار از یک میلگرد به میلگرد بعدی، ضروری است. بی ‌توجهی به طول لپ مناسب، باعث از بین رفتن مکانیزم انتقال بار شده و در نهایت به فروپاشی سازه منجر می شود.

روش مناسب اورلب و همچنین طول لپ مناسب از جمله مواردی هستند که در هنگام ساخت ‌و ساز قسمت ‌های مختلف یک سازه، باید به آن ها بیشتر توجه کرد.


محل اورلب میلگرد:

در هنگام اورلب میلگرد، یک میلگرد بر روی میلگرد دیگر قرار می ‌گیرد و با بتن در محل مورد نظر ثابت می ‌شود.

اگر دو میلگرد در کنار هم قرار بگیرند، اتصال شکل‌ گرفته بین آن ها از مقاومت بالایی برخوردار نیست و بتن به ‌همه فواصل موجود میان آن ها نفوذ نخواهد کرد. در این هنگام بهتر است حداقل به ‌اندازه دو قطر از میلگرد، میان میلگردهای مورد نظر فاصله باشد. این فاصله می تواند مکان مناسبی برای نفوذ بتن به داخل، اطراف و بین میلگردها فراهم آورده و همچنین مقاومت سازه را افزایش می ‌دهد. به این روش مقاوم ‌سازی، اورلب بدون اتصال گفته می ‌شود. با این‌ وجود، از آنجایی‌ که در این روش در زمان ساخت، احتمال جابجایی میلگردها وجود دارد و علاوه ‌بر همه این ها، فاصله بیش ‌از حد بین میلگردها نیز می ‌تواند از مقاومت سازه کم کند، مهندسان تمایل زیادی به استفاده از اورلب متصل از خود نشان می ‌دهند، زیرا در این صورت احتمال جابجایی میلگردها در زمان ساخت ‌و‌ ساز به حداقل مقدار خود می ‌رسد.


برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


انواع اورلب میلگرد:

به ‌طور کلی می توان گفت که چهار نوع اورلب میلگرد وجود دارد که در زیر به طور مفصل تر به آن ها اشاره خواهیم کرد:


برای اطلاع از قیمت روز پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


·       اورلب میلگرد با اتصال از طریق جوشکاری: از این نوع اورلب می توان در قسمت‌ هایی از سازه ها استفاده کرد که در آن ها، احتمال جابجایی شبکه میلگردها در طول کار وجود خواهد داشت، برای مثال می توان به تقویت ستون ‌ها، دیوارهای حائل و تقویت ستون پل ها اشاره کرد. مثلا در پروسه ساخت ستون‌ های پل، پس از حفاری و قبل از ریختن بتن، اجزاء قفس فولادی به‌ صورت جداگانه در موقعیت مناسب خود قرار گرفته و به یکدیگر جوش زده خواهند شد. جوشکاری، گزینه مناسبی برای این موقعیت است. همچنین، در زمان جوشکاری میلگرد، باید به نوع سیم جوش آن نیز توجه کرد تا بتوان زمان کافی برای خنک ‌شدن تدریجی قطعات را در نظر گرفت.


برای اطلاع از قیمت روز نبشی شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.·       اورلب میلگرد با اتصال با سیم: یکی از آسان ترین و متداول ترین روش های اورلب میلگردها، استفاده از سیم است. اتصال میلگرد با سیم به عواملی مانند قطر میلگرد، نمره میلگرد، مقاومت بتن و طول لپ میان دو میلگرد بستگی دارد. روش اتصال میلگرد با سیم بسیار انعطاف ‌پذیر است، به‌ طوری که در هر زمان، مثلا پیش از ریختن بتن، امکان جداسازی مجدد و تغییر این اتصال وجود خواهد داشت.


·       اورلب میلگرد با اتصال مکانیکی: یکی از روش های جدید برای اتصال میلگردها، اتصال مکانیکی است که تقریبا از ۱۵ سال پیش، از آن در پروسه ساخت سازه ‌های بتنی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از روش اتصال مکانیکی، برای اتصال میلگردها در قسمت ‌های مختلف سازه، از جمله فونداسیون، ستون‌ ها، تیرها و دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. در این قسمت ها، فاصله زیادی بین میلگردها وجود دارد و استفاده از روش ‌های قبلی به ‌ویژه برای میلگردهای جاسازی‌ شده در بتنف توصیه نخواهد شد.

از این روش بیشتر برای میلگردهایی با قطر بیش از ۲۰ میلی متر استفاده می شود. از اتصال مکانیکی میلگردها در بسیاری از کشورهای جهان استفاده می ‌شود و همچنین دارای انواع مختلفی است. به این نوع اتصال، کوپلر نیز می‌گویند. کوپلرها انواع مختلفی مانند کوپلر استاندارد، کوپلر تبدیل، کوپر انتهایی، کوپلر جوشی میلگرد و سازه، کوپلر موقعیت و ... دارند که با توجه به نیاز، از هر کدام از آن ها می‌ توان در سازه استفاده کرد.


برای اطلاع از قیمت ناودانی شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


·       اورلب میلگرد با جوشکاری انتهای آن: اورلب میلگرد با جوشکاری انتهای آن، یک روش بسیار اقتصادی است و از آن معمولا برای پروژه‌ هایی استفاده می ‌شود ‌که نیازمند تراکم بالای میلگردها هستند. در این شرایط نیازمند حداقل فاصله بین میلگردها هستیم، در صورتی که در روش ‌های دیگر اورلب میلگرد، رسیدن به حداقل فاصله، دشوار خواهد بود. در این روش، میلگردها قبل از نصب تهیه می شوند و سپس به سازه اضافه خواهند شد. برای جوش دادن انتهای دو میلگرد از ابزار خاصی استفاده می ‌شود؛ این ابزار طوری عمل می ‌کند که انتهای میلگرد اول به کاتد تبدیل ‌شده و میلگرد دوم به الکترود تبدیل می ‌شود. اتصال این دو میلگرد باعث تخلیه بار الکتریکی میان دو قطب، ذوب شدن فولاد و در آخر، اتصال دو میلگرد به هم می ‌شود.


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.
بهترین خدمات را از آهن مرکزی دریافت کنید.


سخن آخر:

یکی از اجزای مهم و اصلی سازه‌ های بتنی، میلگردها هستند.

در پروژه‌ های بزرگ نیاز است تا میلگردها به هم متصل شده تا طویل ‌تر شوند،‌ برای این کار از روش های مختلفی استفاده می‌ کنند.

اورلب میلگرد، یکی از روش های اتصال میلگردها به هم است که به چهار روش انجام می ‌شود: اتصال از طریق جوشکاری، اتصال با سیم، اتصال مکانیکی و جوشکاری انتهای میلگرد. بهترین روش اورلب میلگرد، اتصال مکانیکی است که دارای مزایای زیادی نیز است.


برای اطلاع از قیمت ورق آجدار شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.دیدگاه بگذارید

CAPTCHA reload
متن امنیتی
متن امنیتی
ارسال دیدگاه

مطالب اخیر

همه چیز درباره میلگرد آجدار

همه چیز درباره میلگرد آجدار

به سازه های فولادی همراه با مدل های متنوع و استاندارد های مختلف و مهم، برای افزایش مقاومت بتن میلگرد می گویند.

میلگرد های موجود همواره به دو دسته کلی تقسیم می گردند.

1.میلگرد ساده

2.میلگرد آجدار

3.میلگرد آجدار پیچیده یا میلگرد کلاف


انواع میلگرد آجدار چیست؟

انواع میلگرد هم بر اساس نوع استاندارد و دسته بندی، مشتمل بر چهار مورد هستند:

A1

A2

A3

A4

میلگرد نوع یکم از نظر ظاهری سطح صافی دارد و بیشتر مورد استفاده در مصارف آهنگری است، نام دیگر این نوع میلگرد داکتیل است و برای تنش های خارجی تا 2300 کیلوگرم و مقاومت کششی 3800 کیلوگرم می توان از آنها به نحو احسن استفاده نمود ، به دلیل تفاوت های مختلف در تولید و آلیاژ های به کار رفته در آن قیمت متغیری دارد.

برای اطلاع از قیمت ورق آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد نوع دوم که با کد 2 شناخته می شود با نام های مختلفی از قبیل میلگرد نیمه سخت یا میلگرد نیمه نرم هم شناخته می شود و عمده استفاده آن در صنایع ساختمان سازی و خاموت زنی مورد استفاده قرار می گیرد، نکته حائز اهمیت این نوع میلگرد این است که جوشکاری به سختی روی آن انجام می شود و به همین دلیل هم توصیه می گردد به منظور جوشکاری از این نوع میلگرد ها استفاده نشود، تنش جاری این نوع میلگرد 3000 کیلوگرم بوده و مقاومت کششی آن در حدود 6000 کیلوگرم می باشد.


میلگرد نوع سوم که با کد 3 شناخته می شود، در بازار میلگرد سخت نام دارد و به صورت آجدار یا اصطلاح عامیانه آن آج جناقی است و بنا بر استاندارد های مختلف هیچ امور جوشکاری بر روی این نوع میلگرد مجاز نمی باشد،از طرفی دیگر با توجه به سختی به خصوص این نوع میلگرد جهت امور و مصارف آهنگری مناسب نمی باشد ،تنش جاری این نوع میلگرد 4000 کیلوگرم و مقاومت کششی آن برابر با 6000 کیلوگرم است.


میلگرد نوع چهارم که با کد 4 شناخته می شود، میلگرد سخت یا آج دوکی نام دارد، این نوع میلگرد ها از آج هایی به شکل دوکی درست شده اند و جز میلگرد های سخت بازار به شمار می روند،این نوع میلگرد که به آن آج مرکب هم گفته می شود در تمام اجزای ساختمان سازی به جز موارد تغییر حالت و ایجاد زاویه مورد نیاز، مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع میلگرد از نظر مقاومت در رده ی میلگرد های با مقاومت بسیار بالا قرار می گیرند.


میلگرد آجدار از رده ی پرکاربرد ترین میلگرد های بازار هستند که در امور ساختمان سازی استفاده بسیار گسترده ایی دارند و وظیفه آنها تحمل و انتقال فشار در ساختمان می باشد، میلگرد ها نه تنها در ستون های ساختمان بلکه در تمام اجزا مانند فوندانسیون هم مورد استفاده قرار می گیرند.


کاربردهای میلگرد آجدار چیست؟

میلگرد آجدار یکی از پر مصرف ترین میلگرد ها در بازار هستند و دارای آج ها و فرورفتگی های فراوانی در بدنه خود هستند، این نوع میلگرد ها به دلیل وجود آج های رو بدنه خود باعث کاهش میزان فرسودگی به حداقل می شوند و باعث عملکرد هرچه بهتر درون بتن و فولاد هستند، از عوامل مهم و قابل توجه میلگرد های آجدار می توان افزایش میزان مقاومت کششی در سازه های بتنی باشد، میلگرد های آجدار به صورت متغییر می تواند در قطر های 6 تا 50 میلیمتر تولید و در بازار عرضه شود.     

 برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


                                          

مهمترین کاربرد های میلگرد آجدار به شرح ذیل است

. در سازه های بتنی مانند ساختمان و پل ها                                                                                

. در سازه های فولادی برای مقاوم سازی در برابر زلزله                                                                    

. بتن به تنهایی مقاومت آنچنان بالایی را در برابر فشار های وارده ندارد و در اینجا اهمیت میلگرد آجدار هرچه بیشتر به وضوح احساس می شود، مانند مسلح کردن بتن،افزایش مقاومت کششی و جلوگیری از تخریب سازه


میلگرد آجدار اروپایی

این نوع میلگرد ها ساختی بر پایه منگنز دارند و مانند میلگرد های ساده و بدون عاج دارای انعطاف بالا و خم شوندگی زیادی است، از این رو در سازه های سنگین و آب و هوای نامناسب و مناطق زلزله خیز مورد استفاده قرار نمی گیرد اما شایان ذکر است که قیمت مقرون به صرفه ایی به نسبت سایرین دارد.

برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد با فولاد پرکربن

این نوع میلگرد از کربن ساخته می شود و به میلگرد سیاه نیز معروف است،بیشترین کاربرد آن برای اماکن دارای هوای مرطوب و شرجی است است و از این نظر بهترین نوع میلگرد برای ساخت وساز در این نوع مناطق است.


میلگرد آجدار پوشش داده شده با اپوکسی

این نوع میلگرد در مناطقی که در معرض خوردگی با آب شور هستند بسیار کاربرد دارد و به علت پوشش اپوکسی به کار رفته بسیار گران قیمت می باشد، از معایب آن می توان نازک بودن پوشش اپوکسی را نام برد.


میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه همانند سایر محصولات با پوشش گالوانیزه دارای ویژگی های خاص خود می باشد، به عنوان مثال در این نوع میلگرد میزان مقاومت چهل برابر بیشتر از میلگرد پرکربن است و به دلیل وجود عنوان گالوانیزه قیمت بیشتری به نسبت سایر میلگرد ها دارد.

برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد ضد زنگ که نوع بسیار گران و با ویژگی های بسیار فراتر از یک میلگرد معمولی است، 1500 برابر بیشتر مقاومت در برابر خوردگی دارد به نسبت میلگرد سیاه و استفاده از آن در موارد غیر ضروری بسیار پرهزینه می باشد، از کاربرد های آن می توان به شبکه بندی، فرفوژه کاری، نگه دارنده و تقویت کننده، بسیار کاربرد های فراوانی دارد.


چکیده نوشتار

با توجه به اهمیت های فراوان ساخت و ساز به وسیله بتن و رعایت استاندارد های مشروحه برای این صنعت، به خصوص استفاده از میلگرد، باید به این نکات توجه کرد که برای تعیین نوع و نقش میلگرد در بتن باید عوامل متعددی را مورد بررسی قرار داد، در این نوشتار به اختصار نقش مهم میلگرد در تکمیل بتن بررسی شد و میلگرد به سه دسته اصلی خدمت خوانندگان محترم ذکر شد ویک به یک مزایا و معایب آن هم توضیح و تفسیر و شد، قیمت این موارد هم تابع فرمول های بسیاری مانند طول و سایز آن، کشور تولید کننده و موارد دیگر آن می باشد.


فروشگاه آهن مرکزی؛ بورس انواع آهن آلات با نازل ترین قیمت.

آشنایی با فرایند تولید پروفیل

آشنایی با فرایند تولید پروفیل

پروفیل در بازار ایران به تمامی مقاطع فولادی اطلاق می شود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در صنایع ساختمان سازی و خودروسازی کاربرد دارد، پروفیل هایی که از نورد ورقه های فولادی تولید می شوند به عنوان یک محصول ثانویه شناخته شده و قیمت و ضخامت فولاد در تعیین قیمت آن نقش موثری دارد. پروفیل ها از نظر کاربردی دسته های گوناگون و مختلفی دارند، از جمله پروفیل های رایج و آشنا در بازار ایران را می توان قوطی ساختمانی، قوطی مبلی و قوطی صنعتی نام برد، شایان ذکر است پروفیل هایی که معمولا ضخامت بیش از سه میلیمتر را دارند معمولا کاربردی صنعتی داشته و جهت مصارف صنعتی استفاده می شوند. در ادامه قصد داریم شما را با فرایند تولید پروفیل آشنا کنیم.


فرایند تولید پروفیل، به روش های مستقیم و غیر مستقیم

پروفیل ها اغلب به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می شوند، به عنوان مثال در تولید به روش مستقیم معمولا برای پروفیل های باز کاربرد دارد، بدین صورت که ورق فولادی طی فرایند شکل دهی مستقیما به پروفیل تبدیل می شود و نیازی به جوشکاری ندارد اما بر بلعکس روش غیر مستقیم ابتدا لوله تولید و سپس با استفاده از وسایل مورد استفاده به آن زاویه و گوشه می بخشند و در نهایت پروفیل تولید می شود.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


شیوه رول فُرمینگ برای تولید پروفیل

به فرایندی شکل دهی ورق فولادی با کمک غلتک، رل فرمینگ اطلاق می شود، به این طریق که در ابتدای خط آن، ورق یا تسمه قرار می گیرد تا به کمک غلتک ها عملیات صافکاری روی آن انجام بپذیرد و در صورت نیاز پانچ شود، سپس ورق برای شکل دهی وارد سری غلتکها می شود که در این مرحله اگر باز هم نیاز باشد پانچ کاری انجام می شود و در پایان پروفیل در طول و ابعاد مشخصی بریده خواهد شد، انواع پروفیل را می توان به شیوه رل فرمینگ تولید کرد که این فرایند از روش های بسیار دقیق و پرکاربرد برای تولید پروفیل محسوب می شود.


پروفیل در اصل چگونه تولید می شود؟

در ابتدا ورق فولادی مورد نیاز باید دارای یکسری از شرایط خاص جهت استفاده در فرایند تولید پروفیل باشد به عنوان مثال ترکیبات شیمیایی خاص و خواص مکانیکی مناسب یکی از مهمترین مواردی است که می توان ذکر کرد.

برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


مراحل تولید پروفیل به اختصار

کلاف های تهیه شده در مرحله اول میان دستگاه های مخصوص برش قرار می گیرند تا به نوار هایی با عرض مشخص بریده شوند، عمده سری این دستگاه ها تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک هستند و دارای امکانات گوناگونی هستند، یک دستگاه برش قابل استفاده معمولا دارای قسمت های ذخیره ی کلاف، کلاف گیر، ضربه گیر، میز حمل کننده، سیستم باز کننده طوقه های کلاف، سیستم کنترل کننده کناره برای بهتر تنظیم شدن، صاف کننده ورق، گیوتین، قرقره های هدایت ورق و نوار جمع کن ها هستند.


پس از آن که کلاف، روی کلافگیر قرار گرفت، کلافگیر چرخیده و پس از بازشدن طوقه ها؛ سر ورق آن توسط گیوتین بریده می شود تا در قسمت های بعدی برای جوشکاری مشکلی پیش نیاید.

سپس غلتک های تغذیه ورق را به سمت دو شافت اصلی هدایت می کنند که روی آن تیغه هایی از فولاد قرار دارد، تیغه هایی که بعد از عملیات حرارتی، سختی آن ها به حدی معین از میزان راکول رسیده و فواصلی متناسب با عرض نوار ها دارد، عملیات برش هنگام عبور ورق میان تیغه ها به وقوع می پیوندد.


حرکت ورق ها توسط دو شافت جداکننده که روی آن ها تیغه های کوچکی قرار گرفته به جلو ادامه دارد تا در نهایت سر اولیه ی نوار های بریده شده با گیره ی مخصوصی که داخل نوار جمع کن قرار دارد درگیر بشود، از این مرحله به بعد کشیده شدن ورق منوط به انجام عمل نوار جمع کن است و در پایان نوار ها دسته بندی شده و به قسمت های مختلف خطوط تولید، منتقل می شوند.

برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


جوشکاری پروفیل به روش مقاومتی

همان طور که از نام آن پیدا است گرمای تولید شده نتیجه ی مقاومت مواد در برابر جریان الکتریکی عبوری از آن ها است، یعنی با اعمال جریان الکتریکی شدید در زمان کوتاه، فلز به حالت خمیری در می آید که یک مرحله قبل از ذوب شدن آن است، قبل و حین عبور جریان الکتریکی هم، فشار زیادی به فلز اعمال می شود که باید بعد از قطع جریان برق نیز ادامه داشته باشد، فشار تولیدی از غلتک ها نیز لوله ها را به یکدیگر فشار می دهد و شکل نهایی آن به وجود می آید. و یکی از روش های مورد استفاده در صنعت پروفیل است.    

         

پروفیل ها از اشکال ظاهری به چند عنوان قابل تقسیم هستند؟

پروفیل ها از اشکال ظاهری به دو دسته باز و بسته تقسیم می شوند، که دلیل این تقسیم بندی تولید مقاطع مختلف پروفیل ها است که متناسب با کاربرد های مختلف، تولید می شوند. پروفیل های باز دارای ابعاد و ضخامت های مختلفی هستند و عمده استفاده از آنها در امور ساختمانی است.

پروفیل های باز شامل نبشی، تیرآهن، میلگرد، تسمه، ناودانی و چهارپهلو است، پرفیل های بسته شامل قوطی، لوله، پروفیل یو پی وی سی، درب های در و پنجره و... است، لازم به ذکر است در تولید پروفیل های بسته از دو روش نورد گرم و سرد می توان استفاده کرد.

برای اطلاع از قیمت ورق آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


فرآیند تولید پروفیل بسته به روش نورد گرم و نورد سرد

شکل گیری پروفیل در این فرآیند در دمای 700 تا 900 درجه ی سانتیگراد اتفاق می افتد و بیشتر به روش مستقیم تولید، به این صورت که پروفیل های چهارگوش از یک لوله ی دوار عبور می کند و تحت نورد گرم با اعمال فشار غلتک به شکل های گوناگونی در می آید.

تولید پروفیل بسته به روش نورد سرد با استفاده از دمای محیط انجام می شود و صرف نظر از فرایند جوشکاری و همگن سازی درز جوش، هیچ گونه فرایند حرارتی دیگر حین عملیات اعمال نمی شود، لازم به ذکر استاین فرایند استاندارد خاص خود را جهت اعمال دارد.


نتیجه نهایی

پس از آشنایی با فرایند جذاب تولید پروفیل و انواع آن می توان در میان کاربرد های مختلف ، اهمیت های فراوان آن از نظر ساختمانی را یافت که نیازمند هرچه بیشتر اعمال فرایند نظارت بر تولید است و بهبود فرایند مختلف آن جهت عرضه بهتر محصول نهایی.


فروشگاه آهن مرکزی،بورس انواع آهن آلات با نازل ترین قیمت.         

با انواع تیرآهن های آی و کاربردهای متداول آن آشنا شوید

با انواع تیرآهن های آی و کاربردهای متداول آن آشنا شوید

تیر آهن آی، در میان انواع تیرآهن ها به طور گسترده به عنوان مقطعی با باله های باریک و جان پهن که به لحاظ خم شدن تحت نیروهای محوری مقاوم هستند مورد استفاده می باشند، این نوع تیرآهن به عنوان تیرآهن باله باریک شناخته می شوند یا نوع اچ آن که به عنوان باله پهن شناخته می شود، لذا تیرآهن های (آی) تولید شده در نورد گرم را با یک پیکربندی هندسی شبیه به حرف لاتین آن همانند نام خود قطعه تعریف می کنند، لازم به ذکر است جایی که باله های تیرآهن دارای مقیاس اندازه یا کمتر از 300 میلیمتر هستند را می توان از دسته ی تیرآهن با باله های گسترده موثر نامید.


تاریخچه تولید تیرآهن آی

بدون شک می توان گفت جرقه های عرضه و تولید تیرآهن نوع آی ریشه در نوآوری های دوران انقلاب صنعتی دانست اما پاسخ صریح و قاطع به این سوال آن هم بدین نحو خالی از اشکال نیست زیرا می توان علل دیگر پیدایش موفقیت آمیز این نوع تیرآهن را ریشه در مطالعات محققین برجسته مانند کلود لوئیس ناویر دانست که نطریه فنی تیرآهن تحت نیروی خمشی منتشر شده در سال 1826 می توان علل ایجاد و تکامل این نوع تیرآهن دانست.

در دوره ی کنونی اهمیت مقطع تیرآهن آی و بازده ساختاری چنین مقاطعی کاملا مشخص و قابل مشاهده است و می توان دریافت که استفاده گسترده از چنین مقاطعی در رایج ترین نوع خطی مقاومت در برابر لرزه است بنابراین برخی از پارامتر های عملکرد ضروری قادر شده است تا هر دو عملکرد ساختاری مقطع با توجه به محصول نیمه تمام اولیه و ارزیابی اثرات تولید شده توسط فرآیند نورد را تعریف کند، این پارامتر ها همچنین می تواند از نمایه های مختلف مربوطه به لیست های مختلف بخش به عنوان مثال در مقایسه با مقاطع اروپایی، یا اروپایی آمریکایی، تیرآهن هارا با هم مقایسه کنند و در نهایت پارامتر های مشابه به طور مستقیم در شناسایی مقطع مطلوب مربوط به هر دو ویژگی خاص عملکرد و یک رده خاص استفاده می شود.

برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


اولین پیدایش تیرآهن آی

مقطع این نوع تیرآهن با عنوان آی، در ابتدا با نواوری هایی و استفاده های ابتدایی آن در حوزه راه آهن متولد شد و ترکیب های اصلی آن به هنگام استفاده در امر راه آهن از ترکیب عناصر چوب به همراه یک تیر فلزی بود که تیر فلزی آن در عملیات نورد ساخته می شد.

 بنا بر دلایل مختلفی در سال 1789 این نوع مقطع توسط مهندس انگلیسی بنام ویلیام جسوپ با عناصر چدنی مشخص شده جایگزین شد و مقطع آی شامل دو لبه و یک تیغه عمودی برای استفاده عموم مطرح و جایگزین شد، اما بنا بر بهره وری پایین پروسه تولید آن و استحکام کششی مواد باعث کاهش استفاده از آن و درنهایت با ظهور اولین محصولات فولادی بر بستر روش نورد گرم، این روش جایگزین روش منسوخ شده قبلی شد اما در نهایت پیکربندی کنونی مقطع تیرآهن آی در سال 1831 توسط یک شخص آمریکایی مطرح و عرضه شد.

از اواسط قرن نوزدهم با توسعه فرایند تولید نورد گرم، مقاطع تیرآهن آی در ساخت ساختمان های مسکونی و صنعتی با جایگزینی هر دو مقاطع مستطیل و دایره ای شکل چوبی که اسبق مورد استفاده بودن همراه با مقاطع به جنس چدن درروش جدید مطروحه در سال 1800 بسیار مورد توجه قرار گرفت.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


IPE انواع تیرآهن  

 ST 37 .

ST 44 .

   ST 52 .


ساختار تیرآهن آی و نحوه عملکرد

با استفاده از راندمان ساختاری ایجاد شده توسط آزمایشگاه های مختلف می توان به راحتی تئوری تیرهای تخت در لحظات خمشی افزاینده را مورد ارزیابی قرار داد، عنوان نهفته در تیرآهن نوع آی در حقیقت مربوط به فرایند فشرده سازی مواد تولید شده توسط فرآیند نورد است که برای استفاده یکسان مواد اجازه می دهد مساحت بخش به طور قابل توجهی افزایش یابد و با توجه به یکی از جهت های اصلی آن شناسایی شده و با کمک محور اصلی تشخیص داده شود، از یک محصول نیمه نهایی با یک بخش مربع استفاده می شود تا سطح مقطع آن در واقع از ناحیه مرکزی به سمت حاشیه تغییر فرم دهد و این تغییر فرم به معنای نهایی ، تولید باله های آن می تواند باشد و بخش عمودی تیرآهن هم که بخش عمده آن محسوب می شود جان تیرآهن نام دارد و در حین عملیات نورد فرم می گیرد.


روش پیشنهادی مطروحه برای مقاطع تیرآهن آی که دارای مقطع عرضی هستند یکسان است و به ما اجازه می دهد تا با سرعت هرچه بیشتر ، مقطع تیرآهن مطلوب برای ویژگی های عملکردی تیرآهن مورد نظر را دریابیم،   با مراجعه کوتاهی به لیست مقاطع تیرآهن اروپایی می توان دریافت که روش کمی مقاطع تیرآهن تحت نیرو های خمش ناهمگون در لحظه خمش، مقاطعی با پتانسیل عملکردی بالا به هنگام لحظه خمش هستند و برعکس مقاطع تیرآهن از نوع اچ و ویژگی منحصر به فرد تیرآهن آی که سبک بودن است در هر دو نیروی خمشی و پیچشی در ارزیابی مد نظر قرار گرفته و حداکثر نقاط دامنه بحرانی نوع اچ به مراتب از نوع آی بیشتر است، با نورد بیشتر مقطع پیش فرم تیرآهن، روند کشیده شدن تیرآهن به طور قابل توجهی عملکرد پیچشی مقطع مشروحه را کاهش می دهد و مشخصه ثابت پیچشی آن برابر با 5 تا 10 درصد از تولید محصولات نیمه تمام است.

کاربرد های متداول آن می تواند شامل استفاده به صورت ستون یا خرپا، پل لانه زنبوری و تیر در پوشش سقف باشد.  

برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

                                                                                                                        

نتیجه نهایی

با بررسی پارامتر های مختلف تولید و عرضه، تاریخچه تولید و بررسی تخصصی آن می توان دریافت که هر عنوانی ویژگی های خاص خود را دارا است و نمی توان در میان این عوامل مهم عمرانی مقطعی را دریافت که بدون هیچ نیاز به مکملی به وظیفه خود عمل کند، تیرآهن نوع آی دارای بسیاری از موارد قابل استفاده و تحسین برانگیز است که به عنوان عامل مفید در پارامتر خمش و به عنوان یک مقطع باله دار و وزن به مراتب کمتر و توانایی بهره گیری از نورد گرم برای تولید آن، استفاده ی آن در اجزای تحت فشار مانند ساختمان های مرتفع و شمع های فوندانسیون توصیه می گردد.                                                                            


فروشگاه آهن مرکزی، بورس انواع آهن آلات با نازل ترین قیمت.

آشنایی با کاربردهای سیم مفتول گالوانیزه

آشنایی با کاربردهای سیم مفتول گالوانیزه

در تعریف لغوی سیم مفتول گالوانیزه به اختصار می توان گفت مفتول سیاهی که با یک سری افزودنی های شیمیایی و تحت فرایند های شیمایی برای روکش آن با عنوان گالوانیزه اضافه می گردد که باعث هرچی بیشتر تقویت و دوام مفتول مورد نظر می گردد، این مفتول به خصوص و مهم را می توان به عنوان یک محصول همه کاره ، قابل استفاده در تمامی صنایع دانست، سیم مفتول گالوانیزه در اصل دارای قدرت و انعطاف پذیری بسیار بالایی است که در برابر آسیب دیدگی ها و خوردگی در ابعاد بالایی می تواند مقاومت داشته باشد.                               

بخشش پوشش دهی گالوانیزه می تواند شامل سیم های فولادی، سیم های ضد زنگ با روی باشد که می تواند این مفتول هارا در برابر زنگ زدگی و اکسید شدن محافظت کند. مفتول به صورت عام در رده اولین فولاد هایی است که گالوانیزه شده و در صنایعی به کار برده می شود که محل جغرافیایی آن شرایط آب و هوایی مساعدی از نظر رطوبت و دمای بالا ندارد، کاربرد اصلی و مهم سیم مفتول گالوانیزه می تواند در اینجا خود را نمایان کند. 

 برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


فرایند تولیدی سیم مفتول گالوانیزه

فرایند تولید مفتول زمانی که با روند گالوانیزه شدن مفتول سیاه به وجود می آید را سیم مفتول گالوانیزه می گویند. این فرایند تولید سیم گالوانیزه در اصل با مذاب کردن فولاد خالص که در فرایند فوق اکسید می شود، در روی وان صنعتی غوطه ور کرده و سپس پوششی محافظتی از روی برای سیم به وجود می آید. پوشش دهی روی برای سیم شامل بخش هایی از آلیاژ می باشد که باعث بالا رفتن مقاومت فلز پایه است.

فرایند تولید سیم مفتول گالوانیزه از بخش فرورفتن فولاد در مخلوط مذاب روی شروع شده و سپس پوششی برروی فلز تشکیل می شود که مقاومت بالای این فلز تنها به دلیل لایه های آلیاژ درون آن است. بیشتر تولید کنندگان از روش سنتی تولید سیم مفتول گالوانیزه را تولید می کنند، زیرا در این روش غوطه وری در مذاب روی خاصیت های مکانیکی بیشتری برای سیم خواهد داشت.

در مرحله اول ابتدا لازم است تمامی مواد اولیه از جمله سیم ها در دمای 860 درجه فارنهایت گرم شوند و سپس در روی ذوب شده فرو روند تا واکنش شیمیایی روی با آهن و فولاد یک پیوند قوی و دائمی را ایجاد کند، بعد از خروج سیم از بخش مذاب وارد قسمت اکسیژن جو و دی اکسید کربن شده و با حل شدن روی لایه ای محافظتی برای مفتول تشکیل خواهد شد.


انواع سیم مفتول گالوانیزه

سیم های مفتول گالوانیزه انواع مختلفی دارند که بر اساس روش تولیدی به دسته های مختلفی تبدیل می شوند، هرکدام از سیم های مفتول بر اساس نوع تولیدی که دارند دارای خاصیت های متفاوتی می باشند و در صنایع مربوطه قابل استفاده هستند. سیم مفتول گالوانیزه به دو دسته تقسیم می شوند که مراح تولیدی آنها به شرح زیر خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت ورق با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


1.سیم مفتول گالوانیزه

روش تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد توسط سیستم های پیشرفته ای مثل برق الکترولیز وآبکاری انجام می شود، وظیفه این سیستم بدین صورت است که می تواند روند ایجاد و تولید روکشی سیم را توسط فلز روی آسان کند. در روش تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد بعد از اجرای مرحله ای که مفتول سیاه اکسید زدایی شد باید سیم توسسط جریان الکتریکی که با سیستم الکترولیز انجام می شود، می تواند لایه ای بر روی سیم قرار دهد.

از نکته های منفی سیم مفتول گالوانیزه سرد می توان به ضخامت کم روکش باشد و این عنوان عامل مهمی در جلوگیری از بازدارندگی مورد نیاز مقابل رطوبت و دمای هوا باشد


2. سیم مفتول گالوانیزه گرم

روش تولید سیم مفتول گالوانیزه گرم که در میان عامه ی مردم هم به صورت مفتول سفید شناخته می شود، از طریق روش گالوانیزه با حرارت بالا از روکش محافظتی برخوردار شده و در مرحله ی ابتدایی آن مفتول سیاه با استفاده حرارت مابین 800 الی 900 درجه نرم کرده که به این مرحله بازپخت مواد اولیه می گویند، در این مرحله میزان کربن مفتول سیاه به حداقل خواهد رسید که باعث منعطف پذیر شدن سیم می شود، این مفتول نرم به سرعت در وان مذاب روی روکش دهی خواهد شد. خاصیت نرمی و یکدست بودن این محصول از ویژگی های برتر آن است و کاربرد بسیاری در صنایعی مانند بافت تور مرغی وسیم خاردار دارد.

لایه پوششی و محافظ فولاد به طور کلی تحت عنوان محافظ فولاد در برابر عوامل تخریب کننده مانند هوا و آب جلوگیری می کند.در این روش وجود پوشش فولاد الکتروپوزیتیو باعث ایجاد سطح محافظتی بالا شده است و زمانی که سیم مفتول گالوانیزه با روش تولیدی گرم ساخته می شود، در مواقعی که فولاد به دلیل مختلفی در معرض عوامل تخریب قرار می گیرد و پوشش گالوانیزه آن از بین می رود، همچنان فلز روی محافظ سیم مفتول است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


خصوصیات سیم مفتول گالوانیزه گرم

به دلیل استفاده از فلز روی در تولید سیم مفتول گالوانیزه، مقاومت برخی فولاد ها نسبت به اکسید شدن مقاومت بیشتری نشان دهند و می توان در مجموع گفت این سیم مفتول قابلیت سازگاری بالای آن با محیط های مرطوب و یا با دمای بالا، مقاومت به خصوص، هزینه مقرون به صرفه و امکان خرید آن برای عموم از خصوصیات بارز آن است.   


کاربرد های سیم مفتول گالوانیزه

. کاربرد در مناطق مسکونی به عنوان حافظ های سیمی                                                                   

. ایمن سازی مناطق و اموال عمومی                                                                                           

. ایمن سازی پنجره ها                                                                                                           

. اتصال مصالح ساختمانی                                                                                                        

. تولید طناب های فلزی                                                                                                         

. تقویت کننده کابل های برق                                                                                                  

. استفاده در مضارع و اراضی کشاورزی

برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


جمع بندی نهایی

سیم مفتول گالوانیزه در حال حاضر در بازار های فروش دو کشور تولید کننده ایران و چین موجود می باشند که به وضوح قابل مشاهده است که سیم های مفتول ایرانی در مقابل سیم مفتول های چینی مقاومت بیشتری در مقابل رطوبت و دما دارند اما به نسبت نوع چینی دارای وزن قابل توجه ای هستند.                               

در روند تولید سیم مفتول گالوانیزه، پس از روکش دهی مفتول سیاه می توان به سیم مفتول گالوانیزه دست پیدا کرد که به مراتب خاصیت های بی شماری را برای آن به ارمغان می آورد و استفاده بیشتری در صنایع امروزی دارد، روش های تولید ذکر شده هر کدام دارای خاصیت های به خصوص خود هستند و مزیت و ضعف های هرکدام باید حتما در نظر گرفته شود.


فروشگاه آهن مرکزی،بورس انواع آهن آلات با نازل ترین قیمت. 

مزایای ساخت سازه با تیرآهن زنبوری

مزایای ساخت سازه با تیرآهن زنبوری

 امروزه با افزایش جمعیت، ساختمان سازی و ایجاد بزرگراه ها و سازه های بزرگ هم رده با توسعه ممالک مختلف و رشد شهر نشینی به سرعت رو به افزایش است و افزایش روزافزون استاندارد های کمی و کیفی،تغییر و تحول عمرانی هم همزمان با تمام موارد به صورت سلسله وار باید رو به رشد و افزایش باشد تا شاهد کاهش هزینه های تولیدی و احداثی، افزایش عمر مفید و افزایش سطح کیفی استاندارد باشیم. عوامل فوق می تواند در تهیه و تدوین یک بافت شهری با استاندارد های بالا موثر و مفید باشد. در ادامه شما را با تیرآهن زنبوری آشنا خواهیم کرد.                   


تیرآهن زنبوری چیست؟

تیرآهن یکی از مهم ترین اجزا اصلی در ساختمان سازی هستند و وظیفه اصلی آنها تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی ناشی از بار های وارد بر آن و وزن خود تیر می باشد. تیر آهن ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که یک نوع از آنها تیرآهن لانه زنبوری است، تیرآهن های لانه زنبوری در طی سال های اخیر به عنوان تیر های فرعی و اصلی مورد توجه قرار گرفته است، در ساخت این تیرها نیز مانند دیگر سازه های فولادی باید استاندارد های تولید رعایت شده و طبق اصول و قواعدی ساخته شوند که از استحکام لازم و مورد نیاز برای کاربرد های مختلف از قبیل صنعتی و ساختمانی برخوردار باشند.

برای اطلاع از قیمت ناودانی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

                                          

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیرآهن لانه زنبوری یکی از محصولات فولادی و پرکاربرد می باشد که به تیرآهن شبکه ای نیز معروف است، برای اولین بار در سال 1910 شخصی به نام هورتن از شیکاگو ایده طراحی نوع لانه زنبوری را ارئه داد.

این تیرآهن پس از عملیات بریدن و جوشکاری مجدد و تکمیل پروفیل به شکل شش ضلعی درآمده و دارای حفره های توخالی شبیه لانه زنبور می شود، به همین دلیل به آن تیرآهن لانه زنبوری می گویند، ایجاد این حفره ها روی تیرآهن باعث کاهش وزن آن می شود و برای عبور لوله های تاسیساتی و برق نیز مناسب است، تیرآهن لانه زنبوری سطح مقطعی دارد و از نوع معمولی یا بال پهن می باشد و در ساخت سازه هایی مثل سقف سوله، و پل کاربرد دارد.هدف از ساخت این نوع تیرآهن این است که بتوان با کمترین تغییر شکر در تیرآهن، کمان خمشی بیشتری را تحمل کند.

تیرآهن های لانه زنبوری باعث کم شدن ارتفاع سقف شده و در مواردی که طرح های معماری در ساختمان، خصوصا در سقف دارای محدودیت است، تیرهای زنبوری وظیفه انتقال بار به دیگر عناصر و اعضای سازه را به عهده دارند، از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان عضو باربر جانبی، در قاب های خمشی نمی توان استفاده کرد، همچنین در دهانه های مهاربندی شده استفاده از آن غیر مجاز می باشد.

برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


نحوه طراحی و ساخت تیرآهن زنبوری

اساس تولید تیرآهن لانه زنبوری، تیرآهن معمولی می باشد. فرایند تولید به این صورت است که به وسیله شابلون که از ورق سفید یک میل ساخته شده. روی جان تیرآهن معمولی خطوطی رسم می شود که رسم این خطوط در پایان شش ضلعی به وجود می آورد.

سپس به دلیل عدم تغییر شکل و جلوگیری از تاب برداشتن تیرآهن، آن را روی یک شاسی افقی محکم کرده و عمل برش و ساخت به دو روش پانیر و لتیسکا انجام می گیرد. روش پانیر خود به دو شیوه سرد و گرم انجام می شود که به نام های برش کوپال و برنول معروف است.


روش سرد یا کوپال

در این روش از نورد گرم استفاده می شود و عملیات برش با کمک لوله برنول با شعله بنفش رنگ که از گاز استیلن و اکسیژن حاصل شده انجام می گیرد، در این شیوه با ایجاد خال جوش روی خطوط ترسیم شده بر روی جان تیرآهن، محل برش را تعیین می کنند.

سپس قسمت بالایی و پایین تیرآهن به اندازه یک دندانه جا به جا می شود و لبه ها روی هم قرار می گیرد و شش ضلعی به وجود می آید. از موارد مهم در این مرحله توجه به قرار گیری دندانه های بالا و پایین روبه روی هم و طریقه جوشکاری در استحکام تیرآهن می باشد.

استفاده از جوش قوس نیمه اتوماتیک کیفیت کار را تضمین می کند در پایان برای تقویت تیرآهن حفره هارا با ورق پر می کنند و به دلیل اینکه این شیوه مقرون به صرفه بوده در بین تولید کنندگان تیرآهن بسیار پرطرفدار می باشد.

برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ساخت تیرآهن به روش لتیسکا

در این روش ارتفاع تیرآهن لانه زنبوری بر اساس لنگر خمشی مشخص می شود، یعنی به ازای لنگر خمشی مورد نیاز ارتفاع کل تیرآهن لانه زنبوری تعیین می گردد، سپس فواصل افقی و عمودی لازم در جدولی تنظیم شده تا در کارگاه ساخت تیر های لانه زنبوری استفاده شوند. فاصله عمودی و افقی هردو به صورتی کسری شکل بیان می شوند.


مهم ترین مزایای تیرآهن لانه زنبوری

. افزایش مقاومت خمشی تیر و تحمل بار بیشتر                                                                             

. مقرون به صرفه بودن به دلیل سبک بودن آن                                                                               

. قابلیت عبور لوله های تاسیساتی و برق از حفره ها                                                                         

. قابلیت استفاده در صنایع مختلف مانند حمل و نقل و عمران


معایب تیرآهن لانه زنبوری

. وجود حفره ها در جان تیرآهن، موجب کاهش مقاومت برش تیرآهن در محل اتصال پل به ستون ها می گردد و به همین دلیل باید حفره هارا با ورق فلزی پوشاند.  

. کاهش خواص فولاد و مقاومت در اثر جوشکاری                                                                           

. ضریب اطمینان و ایمنی پایین نسبت به مقاطع فولادی

برای اطلاع از قیمت ورق آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


نتیجه گیری نهایی

استحکام و مقاومت سازه دارای اهمیت های فراوانی برای افزایش پارامتر های آن است و تیرآهن یکی از مصالح مهمی است که علاوه بر نقش پررنگ آن در سازه مقاومت را نیز حاصل می کند. تیرآهن لانه زنبوری یکی از انواع تیرآهن بوده و با توجه به مزایا و معایبی که برای این محصول بیان شد ولی کاربرد آن به وفور در ساختمان سازی قابل مشاهده است و هدف نهایی آن در ساخت این است که بتوان کمان خمشی بیشتری با خیز نسبتا کم و همچنین وزنی به مراتب کمتر در مقایسه با تیر نورد شده مشابه تحمل کند و می توان روش های استفاده از ورق و استفاده از بتن و فولاد را برای افزایش مقاومت آن به کار برد.                                                   

فروشگاه آهن مرکزی، بورس انواع آهن آلات با نازل ترین قیمت.