میلگرد کلاف و کاربرد های آن

میلگرد کلاف و کاربرد های آن1400/03/09

خلاصه مطلب: میلگردها به طور کلی به دو نوع ساده و آجدار تقسیم بندی می شوند. در تقسیم بندی دیگری میلگردها را به دو صورت شاخه ایی و کلاف تقسیم بندی می کنند.

میلگرد یکی از محصولاتی است که در سازه‌ های مختلف ساختمانی و صنعتی زیاد از آن استفاده می ‌شود. در واقع برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه ‌های بتنی از میلگرد استفاده می ‌کنند.

استفاده از میلگرد در در همه سازه‌ های بتنی مانند بزرگراه ‌ها، پل ‌ها، ساختمان ‌ها و ... برای ایجاد تحمل نسبت به نیروی کششی است.

یکی از انواع میلگردها، میلگرد کلاف است، ما در ادامه این مقاله می خواهیم به میلگرد کلاف و کاربردهای آن، بپردازیم.


برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های وب سایت تماس بگیرید.


میلگرد کلاف چیست؟

میلگردها به طور کلی به دو نوع میلگرد ساده و آجدار تقسیم بندی می شوند. در تقسیم بندی دیگری میلگردها را به دو صورت شاخه ایی و کلاف تقسیم بندی می کنند.

همان طور که از نامش پیدا است، میلگرد کلاف به صورت کلاف های به هم پیچیده می باشد. میلگردهای کلاف در اندازه ها و شکل های مختلفی در بازار موجود هستند.

در ساخت میلگرد کلاف از شمش فولادی و بیلت با روش نورد گرم استفاده می کنند. در فرآیند ساخت این میلگردها، شمش ها پس از نورد گرم در غلطک های کششی قرار می گیرند و سپس با استفاده از نورد سرد به سیم های مفتولی آجدار و ساده تبدیل می شوند.

میلگردهای کلاف دارای استفاده ‌های بسیار گسترده ‌ایی در سازه ‌های ساختمانی و صنعتی هستند. همچنین می توان گفت، نحوه نگهداری این میلگردها در کارخانه با میلگرد ساده متفاوت است و این یک موضوع قابل اهمیت در بین سوله ‌داران است.

از میلگردهای کلاف عرضی در سقف تیرچه بلوک و کرومیت استفاده می شود، البته انجام این کار مستلزم رعایت نکات جانبی است، مثلا در صورتی که سقف تیرچه بلوک دارای دهانه ایی بزرگ تر از ۴ متر باشد، استفاده از این محصول اجباری است. استفاده از میلگرد کلاف عرضی در ساختمان باعث می شود نیرو حاصل از بارها به صورت یکنواخت بر روی سقف توزیع شود. به کارگیری میلگرد کلاف عرضی در سقف از پیچش تیرها در مکان هایی که بار منفرد وجود دارد نیز جلوگیری می کند.

نحوه ساخت میلگرد کلاف:

ابتدا برای تولید میلگردهای کلاف، شمش ‌های فولادی را که دارای کربن، سیلسیوم، منگنز و مقادیر ناچیزی فسفر و گوگرد هستند، در کوره‌ هایی با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی‌ گراد قرار می ‌دهند.

بعد از اینکه دمای شمش‌ ها بالا رفت، وقت آن رسیده که به خط تولید نورد فرستاده شوند. غلتک ‌های نصب شده در دستگاه نورد با اعمال فشار روی فولاد ذوب ‌شده، باعث افزایش طول و ایجاد مقطع دایره ‌ایی شکل با قطر استاندارد و مشخص می ‌شوند.

بعد از اینکه مراحل نورد تمام شد، میلگرد تولید شده به دور یک حلقه پیچیده می شود و توسط مکانیسم ‌های خاصی به ‌صورت اتوماتیک به قسمت خنک ‌کننده منتقل می شود.

بعد از اینکه میلگرد خنک شد، مراحل کویل و بسته ‌بندی اجرا می شود و بعد از آن میلگردها روانه بازار می ‌شوند.

انواع میلگرد کلاف از لحاظ شکل:

میلگردهای کلاف از لحاظ شکل به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

·       میلگرد کلاف ساده: میلگردهای کلاف ساده خود به چند دسته تقسیم بندی می شوند و در سایزهای ۵.۵ تا ۱۶ میلی متر در بازار موجود هستند. یک دسته از این میلگردها که دارای سایزی بین ۵.۵ تا ۸ میلی متر است، با عنوان مفتول یا وایر شناخته می شود. ساخت این محصول در کارخانه ها تا سایز ۱۲ میلی متر نیز صورت می گیرد و برای اندازه های بزرگ تر باید سفارش داده شوند.

·       میلگرد کلاف آجدار: میلگرد کلاف آجدار خود به دو دسته A۲ و A۳ تقسیم بندی می شود. قیمت این نوع میلگرد در مقایسه با انواع ساده آن بیشتر است. از میلگرد کلاف آجدار معمولا در صنایع پایین دستی استفاده می شود. قیمت این نوع میلگرد بر اساس دسته و سایز آن تعیین می شود.

انواع میلگرد کلاف ساده:

میلگردهای کلاف ساده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

·       کلاف مفتول کربن متوسط: کلاف ساده مانند میلگرد ساده در استاندارد A۱ تولید می ‌شود. علاوه بر استاندارد A۱، این نوع کلاف با استانداردهای RST۳۴ و RST۳۷ نیز تولید می ‌شوند. کلاف ساده با این استانداردها معمولا در ابعاد مفتول تولید می ‌شود. قیمت میلگرد کلاف با دو استاندارد بالا، کمی ارزان‌ تر از قیمت میلگرد کلاف A۱ می ‌باشد. همچنین قیمت میلگرد ساده A۱ در حالت کلاف، کمی ارزان‌ تر از میلگرد آجدار است. از این میلگرد کلاف در صنعت تایر و لاستیک و همچنین انواع فنر استفاده می شود. در جدول زیر می توانید آنالیز شیمیایی دو استاندارد RST۳۴ و RST۳۷ را مشاهده کنید:


·       کلاف مفتول کم کربن: این کلاف دارای کربن کمی است، بنابراین دارای قابلیت کشش پذیری بالا، جوش پذیری، چکش خواری و نورد سرد است. در دسته مفتول‌های کم کربن از دو استاندارد SEA۱۰۰۶ و SEA۱۰۰۸ استفاده می ‌شود. قیمت میلگرد کلاف در این دو استاندارد نیز کمی ارزان تر از میلگرد A۱ می ‌باشد. در جدول زیر می توانید آنالیز شیمیایی دو استاندارد SEA۱۰۰۶ و SEA۱۰۰۸ را مشاهده کنید:

·       کلاف مفتول الکترود جوش: از میلگرد کلاف ساده در استاندارد USD۷ که در کارخانه فولاد نطنز تولید می ‌شود، به عنوان الکترود جوشکاری مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از مفتول با استاندارد S۲ نیز به عنوان الکترود جوشکاری زیر پودری مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت کلاف ساده در این دو استاندارد گران تر از سایر نوع ها می‌ باشد. در جدول زیر می توانید آنالیز شیمیایی کلاف ساده با دو استاندارد USD۷ و S۲ را مشاهده کنید:


انواع میلگرد کلاف از لحاظ میزان کربن:

میلگردهای کلاف را از لحاظ میزان کربن نیز تقسیم بندی می کنند. این میلگردها از لحاظ میزان کربن به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

·       وایر راد کم کربن: این محصول دارای درصد کربن پایینی است و قابلیت کشش پذیری بالایی دارد. آنالیز شیمیایی این محصول به گونه ایی است که امکان جوش پذیری بالایی را در حین عبور از دوره های کشش در سرعت بالا فراهم می کند. چکش خواری این محصول بالا است و دارای قابلیت نورد در حالت سرد و کنترل ازدیاد طول مناسب نیز می باشد.

·       وایر راد متوسط: این محصول دارای درصد کربن متوسطی است. از این محصول به عنوان ماده اولیه در کارخانجات استفاده می شود. از این محصول به شکل مفتول در کارخانجات برای ساخت کابل های برق، ساخت فنر، سیم بکسل، صنایع تایرسازی و غیره استفاده می شود.

وایر راد پر کربن: این محصول دارای درصد کربن بالایی است و همین نیز باعث می شود، قابلیت انعطاف پذیری و چکش خواری کم تری داشته باشد. موارد استفاده از این محصول، مشابه وایر راد متوسط است.

کاربرد میلگرد کلاف:

میلگرد کلاف دارای کاربرد بسیار زیادی در صنعت و ساختمان ‌سازی است و این باعث شده این محصول فولادی دارای اهمیت زیادی شود. در زیر به مهم ‌ترین موارد مصرف میلگرد کلاف در صنعت و ساختمان ‌سازی می پردازیم:

·       کاربرد میلگرد کلاف در صنعت: از میلگرد کلاف در صنعت در موارد زیر استفاده می شود:

o      دکـل و سیـم ‌هـای بـرق

o      استفاده در ساخت انواع تایر و لاستیک

o      استفاده در برشکاری ها

o      پیچ و مهره

o      توری ‌ها و صافی ‌ها

o      سیم بکسل

o      صنایع الکترود سازی و جوشکاری

o      قطعات خودرو مانند فنرها، سوپاپ‌ ها و ...

·       کاربرد میلگرد کلاف در ساختمان‌ سازی: از میلگرد کلاف در ساختمان سازی در موارد زیر استفاده می شود:

o      تقویت استحکام سازه ‌های بتنی

o      تقویت ستون‌ ها

o      گره زدن گیره‌ های میلگردی مربعی، دایره ایی و مستطیل شکل

o      استحکام دیوارها و ستون ‌های آجری

o      تقویت نوارهای فلزی در فونداسیون

o      استحکام اتصالات گازی

o      استحکام بلوک ‌های نسوز و بلوک های فومی

سخن آخر:

در یک تقسیم بندی، میلگردها را به دو صورت شاخه ایی و کلاف تقسیم بندی می کنند. میلگرد کلاف به صورت کلاف های به هم پیچیده می باشد. میلگردهای کلاف در اندازه ها و شکل های مختلفی در بازار موجود هستند.

در ساخت میلگرد کلاف از شمش فولادی و بیلت با روش نورد گرم استفاده می کنند.

میلگردهای کلاف از لحاظ شکل به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند: میلگرد کلاف ساده و میلگرد کلاف آجدار.

میلگردهای کلاف ساده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند: کلاف مفتول کربن متوسط، کلاف مفتول کم کربن و کلاف مفتول الکترود جوش.

میلگردهای کلاف از لحاظ میزان کربن به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند: وایر راد کم کربن، وایر راد متوسط و وایر راد پر کربن.

میلگردهای کلاف دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنعت و ساختمان ‌سازی هستند. از برخی از کاربردهای میلگرد کلاف می توان به موارد زیر اشاره کرد: دکـل و سیـم ‌هـای بـرق، توری ‌ها و صافی ‌ها، صنایع الکترود سازی و جوشکاری، تقویت استحکام سازه ‌های بتنی، استحکام اتصالات گازی و ... .

یکی از راه های خرید میلگردهای کلاف، خرید آن ها از ایرون سنتر است. ایرون سنتر دارای سابقه زیادی در زمینه خرید و فروش محصولات فولادی و آهن آلات است.


دیدگاه بگذارید

CAPTCHA reload
متن امنیتی
متن امنیتی
ارسال دیدگاه

مطالب اخیر

تفاوت های آهن و چدن

تفاوت های آهن و چدن

در این مطلب قصد داریم شما را با تفاوت های آهن و چدن آشنا سازیم بنابراین با ما همراه باشید. برای افرادی که آشنایی کافی با انواع فلزات ندارند تمامی فلزات حکم آهن را دارند! به عقیده آن ها هر وسیله فلزی، آهنی است اما پر واضح است که چنین نیست. دنیای فلزات بسیار گسترده و البته پیچیده است. کما اینکه بارها شاهد اشتباه گرفته شدن آهن به جای چدن و بالعکس بوده ایم. هر چند که چدن نوعی آلیاژ آهنی است اما در ساختار و کاربردها تفاوت های اساسی با آهن دارد.


برای اطلاع از قیمت ناودانی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


در واقع عنصر اصلی برای ساخت چدن را می توان سنگ آهن دانست. سنگ آهن همچنین پایه و اساس ساخت فلزاتی مانند آهن و فولاد نیز می باشد. با حرارت دهی به سنگ آهن در کوره های داغ، آهن خام و سپس با تنظیم درصد ترکیباتی مانند کربن و سیلیسیم فلزاتی مانند چدن حاصل می شود. چدن در واقع حاصل افزوده شدن عناصر غیر فلزی به آهن می باشد.


آشنایی با آهن و نحوه استخراج و فرآوری آن


برای به دست آوردن آهن در ابتدا اقدام به استخراج سنگ آهن از معادن می کنند. سنگ آهن حاوی عناصری مانند نمک های معدنی، سیلیس و سنگ آهک می باشد. سنگ آهن با حرارت دیدن در کوره های داغ شروع به ذوب شدن نموده و ناخالصی ها از آهن خالص جدا می شوند. این ناخالصی ها روی آهن غوطه ور می شوند و مهندسین توسط یک شیر تخلیه فوقانی اقدام به جداسازی آن ها می نمایند. آهن خالص مذاب نیز توسط یک شیر تحتانی از محفظه خارج شده و تحت عنوان آهن خام مورد استفاده قرار می گیرد.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


* نکته: اگر هدف تولید چدن به صورت مستقیم باشد از مبدل آهن به چدن در کوره ذوب آهن استفاده می شود تا خروجی کوره به صورت مستقیم چدن باشد.


آشنایی با فلز چدن


همانطور که گفته شد از آهن خاکستری برای ساخت چدن استفاده می شود. آهن خاکستری حاوی منگنز می باشد. وجود سیلیسیم تا مرز 3.5 درصد و کربن تا مرز 4.5 درصد در آهن، چدن را حاصل می کند. فلز چدن دارای شکنندگی می باشد و نرخ شکنندگی آن به سرعت سرد شدن آن بستگی دارد. چدن نقطه ذوب پایینی دارد و قابلیت ریخته گری آن بسیار مطلوب است به همین دلیل در ساخت یراق آلات از آن استفاده می شود.


برای اطلاع از قیمت نبشی بال نامساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


بهره مندی از قابلیت ماشینکاری بهینه و مقاومت بالا در برابر سایش از دیگر ویژگی های چدن است. از چدن در ساخت قطعات خودرو، لوله، نرده و یراق آلات استفاده می شود. این فلز برخلاف آهن خام دارای مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی می باشد.


با شیوه تولید چدن آشنا شوید


زمانی که سنگ آهن برای حرارت دیدن وارد کوره های ذوب می شود آن را با فولاد قراضه ترکیب می کنند. با گرفتن ناخالصی های سنگ آهن مانند گوگرد، آهک و فسفر سعی می کنند تا مقدار کربن و سیلیسیم را به درصد 2 تا 4.5 و 3.5 درصد برسانند. عناصر دیگر نیز در حین ریخته گری به چدن افزوده می شوند. چدن را در کوره هایی تحت عنوان کوره کوپل یا کوره های القای الکتریکی ذوب می کنند و بعد از آماده سازی آن را درون قالب های مخصوص هدایت می کنند.


برای اطلاع از قیمت نبشی بال مساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چدن آلیاژی از آهن و کربن است که میزان پوسیدگی و زنگ زدگی در آن به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. درصد کربن در این آلیاژ باید بیش از 2 درصد و کمتر از 4.5 درصد باشد. مقرون به صرفگی چدن نسبت به آلومینیوم منجر به کاربرد آن در تولید ظروف آشپزخانه از جمله قابلمه ها شده است.


چه تفاوت هایی بین چدن و آهن وجود دارد؟


آهن را می توان سنگ بنای اصلی برای ساخت چدن دانست با این حال درصد کربن موجود در چدن بیش از آهن خام می باشد. آهن دارای درصد کربن و منگنز کمتری نسبت به چدن است. مقدار کربن در آهن کمتر از 0.08 درصد و درصد منگنز کمتر از 0.06 درصد است. این در حالی است که چدن دارای 2 تا 5 درصد کربن بوده و علاوه بر کربن و منگنز دارای عنصر سیلیسیم در ساختار خود می باشد. مقدار سیلیسیم در ساختار چدن چیزی در حدود 1 تا 3 درصد است.


برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چدن دارای نقطه ذوب پایین تری نسبت به آهن می باشد و مقاومت آن در برابر خوردگی، پوسیدگی و اکسایش به مراتب بیش از آهن است. انعطاف پذیری چدن در قیاس با آهن و فولاد به مراتب کمتر بوده و در برابر سایش مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. اگر بخواهیم در مورد تفاوت های ظاهری چدن و آهن بگوییم باید از جلای ظاهری آهن و مات بودن سطح چدن بگوییم. فلز آهن دارای سطحی براق و تیره رنگ است در حالی که چدن سطحی مات و کدر دارد.


این تفاوت در مورد رنگ آهن ذوب شده و چدن ذوب شده نیز صادق است. فلز چدن در زمان ذوب شدن رنگی قرمز به خود می گیرد در حالی که آهن گداخته شده رنگ سفیدی دارد.


تفاوت آهن و چدن در تست براده


آهن و چدن در تست براده تفاوت های مشهودی دارند. چدن دارای تردی و شکنندگی بیشتری از آهن است و ذرات براده آن بسیار ریز اند. در صورتی که قسمتی از فلز چدن را تراشکاری کنیم خواهیم دید که براده های چدن دارای ناپیوستگی بوده و خرد می شوند در حالی که براده های آهن دارای ساختاری پیوسته هستند و به شکل نوار جداسازی می شوند چا که آهن به اندازه چدن ترد و شکننده نیست.


نتیجه گیری در باب آهن و چدن


آهن از ذوب سنگ آهن حاصل می شود و می تواند از نوع خام سفید و یا خام خاکستری باشد. آهن سفید نشان از سرمایش و خنک سازی سریع آهن بعد از جداسازی ناخالصی ها می باشد. این آهن دارای سختی بالا و البته شکنندگی بوده و در ساخت فولاد می تواند کاربرد داشته باشد. آهن خاکستری اما نشان از خنک سازی کند آهن دارد. در نتیجه کربن موجود در آهن به شکل گرافیت در آمد و رنگ تیره ای به آن می بخشد.


برای اطلاع از قیمت ورق با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


آهن خاکستری آهن مرکزی دارای ساختاری نرم است و از آن در ساخت چدن استفاده می شود. تفاوت های زیادی بین چدن و آهن وجود دارد که می توان از جمله آن ها به رنگ مات چدن و تردی و شکنندگی بالای آن در عین عدم انعطاف پذیری اش اشاره کرد.

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد

هر سایز تیرآهن چه کاربردی دارد

از جمله پر کاربردترین مقاطع فولادی که رد پایی پر رنگ در سازه های عمرانی از خود به جای گذاشته تیرآهن است. از ساخت ساختمان های امروزی گرفته تا ساخت پل ها، تونل ها و زیرگذرهای شهری همگی به حضور تیرآهن نیاز دارند. در واقع هر کجا که به انتقال نیروهای خمشی و برشی نیاز باشد از تیرآهن استفاده می شود. تیرآهن در واقع پای ثابت پروژه های عمرانی و شهرسازی است که منجر به جلوگیری از فروپاشی سازه می شود. این مقطع فولادی در پروژه های صنعتی نیز ایفای نقش پر رنگی دارد. تنوع در سایز تیرآهن موجب شده کاربردهای این مقطع فولادی روز به روز گسترده تر شود.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن IPE با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


تیرآهن اساسا از سه قسمت اصلی جان، بال و بدنه تشکیل شده است. بال ها به واسطه جان به یکدیگر اتصال پیدا کرده اند و بدنه اصلی را تشکیل داده اند. سایز تیرآهن را ارتفاع جان مشخص می کند. تیرآهن ها اساسا از استانداردهای ساخت IPB، INP، IPE و CNP پیروی می کنند. تنوع در استانداردهای ساخت منجر به تنوع در ساختار ظاهری تیرآهن ها شده است. کارخانه های داخلی به طور مستمر در حوزه ساخت و تولید انواع تیرآهن فعال هستند استفاده از تیرآهن به عنوان ستون، نعل، خرپا و پوشش سقف و ایجاد پل های لانه زنبوری از مهمترین کاربردهای تیرآهن است. در این مطلبی قصد داریم شما را با کاربردهای اختصاصی سایزهای مختلف تیرآهن آشنا کنیم. بنابراین برای آشنایی با این کاربردها همراه ما باشید.


کاربردهای تیرآهن سایز 12


تیرآهن استاندارد IPE اروپا معمولا در سایز 12 تولید می شود. این تیرآهن که به تیرآهن معمولی معروف است و شباهت زیادی به حرف I انگلیسی دارد بیشترین کاربرد را در پروژه های عمرانی در سطح کشور ایران دارد. تیرآهن 12 دارای بال های 64 میلیمتری بوده و وزن هر متر از آن چیزی در حدود 10.5 کیلوگرم است. بنابراین یک شاخته 12 متری از این تیرآهن در حدود 125 کیلوگرم وزن دارد. از تیرآهن 12 معمولا در ساخت ستون، پوشش سقف و به عنوان تیر استفاده می شود. البته این را هم باید گفت که نوع کاربرد تیرآهن 12 اساسا به نظر کارشناسی مهندس پروژه بستگی دارد.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


به طور مثال استفاده از تیرآهن 12 تنها در پروژه های کوچک به عنوان ستون منطقی است در پروژه های بزرگ چنین چیزی منطقی نیست. اما اگر با پروژه ای عظیم روبرو باشیم می توان از تیرآهن 12 به عنوان تیر استفاده کرد. حفظ اصول ایمنی باید در انتخاب تیرآهن حتما لحاظ شود.


کاربردهای تیرآهن 14


تیرآهن 14 در ایران عمدتا با استاندارد IPE مورد استفاده قرار می گیرد. بدیهی است که تیرآهن 14 از تیرآهن 12 سنگین تر باشد. وزن یک شاخه 12 متری از این تیرآهن حدودا 155 کیلوگرم می باشد. به همان تناسب میزان استحکام، مقاومت و توان حمل بار تیرآهن 14 نیز بیشتر است. از تیرآهن 14 به عنوان خرپا، نعل و تیرهای پوششی در سقف استفاده می شود. هر چند که نظر تخصصی مهندس پروژه در نوع کاربرد تیرآهن 14 اهمیت ویژه ای دارد.


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


اگر طرح عمرانی یک طرح کوچک و سبک باشد می توان تیرآهن 14 را در قالب ستون به کار برد. این در حالی است که اگر با پروژه ای عظیم روبرو باشیم می توانیم از تیرآهن 14 به عنوان تیرهای فرعی در سازه استفاده کنیم.


کاربردهای تیرآهن 16


تیرآهن 16 نسبت به تیرآهن های قبلی یعنی تیرآهن 12 و تیرآهن 14 وزن سنگین تری دارد. بنابراین میزان مقاومت تیرآهن  16در برابر فشار و نیروهای وارده نیز بیشتر است. استفاده از تیرآهن 16 به عنوان ستون و تیر در سازه های عمرانی بسیار متداول می باشد. اگر بخواهیم گریزی به سایر کاربردهای تیرآهن 16 بزنیم باید از کاربرد آن در ساخت خرپا، پل های زنبوی و نعل نیز یاد کنیم. با این حال مشابه تمامی تیرآهن های دیگر در مورد کاربرد تیرآهن 16 نیز تصمیم گیرنده نهایی و اصلی مهندس پروژه است.


برای اطلاع از قیمت ناودانی روس با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چنانجه میزان مقاومت تیرآهن 16 طبق محاسبات مهندسی و اصولی به اثبات برسد می توان از آن به عنوان ستون در پروژه های بزرگ استفاده کرد. این یعنی توان حمل بارهای سنگین توسط تیرآهن 16 بسیار بالا است.


کاربردهای تیرآهن 18


در بین تمامی سایزهای مختلف تیرآهن، تیرآهن 18 دارای بیشترین میزان مقاومت تنشی و خمشی بوده و از آنجایی که دارای وزن بالاتری نسبت به باقی تیرآهن ها می باشد می توان از آن در پروژه های عظیم و گسترده استفاده کرد. تیرآهن 18 با استانداردهای مختلفی چون INP، IPE و IPB ساخته می شود. تیرآهن 18 قابلیت این را دارد که به عنوان تیر پوششی، ستون و نعل استفاده شود با این حال به دلیل مقامت بالاتری که دارا می باشد می تواند نقش ستون های اصلی را در ساختمان های بزرگ بازی کند.


کاربردهای تیرآهن 20


تیرآهن 20 جزو بزرگترین و سنگین ترین تیرآهن های موجود در بازار می باشد. این تیرآهن در کارخانه های داخل کشور به تولید می رسد و از مقاومت بسیار بالایی در برابر نیروهای وارده برخوردار است. از آنجایی که تیرآهن 20 بیشترین میزان مقاومت را دارا می باشد و وزن آن نیز بسیار سنگین است از آن در طبقات پایین سازه های عمرانی استفاده می شود تا تعادل سازه حفظ شود.


نتیجه گیری

تیرآهن دارای سایزهای مختلفی می باشد. سایزهای 12، 14، 16، 18 و 20 جزو پر کاربردترین سایزهایی تیرآهن هستند که از آن ها به عنوان تیر فرعی، ستون، نعل، خرپا و تیرهای پوششی سقف استفاده می شود. از آنجایی که این سایز تیرآهن ها دارای کاربردهای زیادی هستند اغلب کارخانه های داخلی اقدام به تولید آن ها می نمایند. هر کدام از سایزهای مختلف تیرآهن دارای مقاومت تنشی و فشاری متفاوتی می باشند بنابراین استفاده از آن ها باید با صلاحدید و نظر تخصصی و فنی مهندس پروژه صورت پذیرد.


برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


با افزایش سایز تیرآهن ضخامت جان و بال ها افزایش یافته و وزن تیرآهن نیز به مراتب بیشتر می شود. بنابراین بر مقاومت آن افزوده خواهد شد. استفاده از تیرآهن در بخش های مختلف پروژه های عمرانی منجر به بالا رفتن ایمنی و کیفیت سازه خواهد شد. به همین دلیل استفاده از تیرآهن در سایزهای مختلف باید تحت نظارت مهندسین طرح آهن مرکزی صورت گیرد تا ایمنی به شکل استانداردی حفظ گردد.

همه چیز درباره سوپر آلیاژ یا ابر آلیاژها

همه چیز درباره سوپر آلیاژ یا ابر آلیاژها

آلیاژها نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف دارند و از آنها برای کارهای گوناگون استفاده می شود. در این میان سوپر آلیاژها یا ابرآلیاژها نیز وجود دارند که از آنها استفاده های مختلفی می شود. ابرآلیاژها در واقع از ترکیب چند فلز به دست می آیند و دارای ویژگی های برجسته ای هستند. ابرآلیاژها بر پایه عناصر مختلف ساخته می شوند. هر کدام از ابرآلیاژها ویژگی ها و ساختار خودشان را دارند. در این مطلب به این پرداخته شده است که ابرآلیاژها یا سوپرآلیاژها چیستند و چه کاربردهایی دارند. با ما همراه باشید.


برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


سوپر آلیاژ یا ابرآلیاژ چیست؟


سوپرآلیاژها که به آنها ابرآلیاژ نیز می گویند، جزء آلیاژهای فلزی محسوب می شوند. ابرآلیاژها در واقع آلیاژهای پیچیده ای هستند که تاریخ انها به پس از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. پس از جنگ جهانی دوم برای بالا بردن قدرت پره های جت نیاز به توربین های بزرگی وجود داشت. برای ساخت چنین توربین قدرتمند و بزرگی نیاز به فلزی قوی تر از فولاد وجود داشت. به همین خاطر بود که با ترکیب چند فلز، سوپرآلیاژها ساخته شدند. این سوپرآلیاژها امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن IPE با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


سوپرآلیاژها در واقع آلیاژهایی هستند که دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت هستند. به همین دلیل از آنها به خوبی در صنایع مختلفی چون صنعت نفت، صنایع هوایی، صنعت پزشکی و دیگر موارد استفاده می شود.


انواع سوپر آلیاژها


می توان سوپرآلیاژها یا ابرآلیاژها را از چند منظر تقسیم بندی کرد. بر اساس ترکیبات شیمیایی می توان سوپرآلیاژها را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:


سوپر آلیاژ بر پایه کبالت:


این نوع ابرآلیاژ همان طور که مشخص است بر پایه عنصر کبالت است که دارای مقاومت و استحکام بسیار خوبی است. از ویژگی های این نوع سوپرآلیاژ می توان به مقامت بسیار بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون اشاره کرد. این نوع سوپرآلیاژ تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کنند. از دیگر ویژگی های این سوپرآلیاژ قابلیت جوشکاری مناسب می باشد.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


مزیت دیگر این نوع سوپرآلیاژ این است که می توان در هوا با اتمسفر آرگون امکان ذوب و ریخته گری آن وجود دارد. این نوع سوپرآلیاژ را می توان به سه گروه زیر تقسیم کرد:


آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی و سایش

آلیاژهای مقاوم تا دمای ۶۵۰ درجه سانتیگراد

آلیاژهاای مقاوم در محدوده دمایی ۶۵۰ تا ۱۱۵۰ سانتیگراد


سوپر آلیاژ بر پایه نیکل:


عنصر اصلی این سوپرآلیاژ همان طور که واضح است، نیکل است. در واقع ۵۰ درصد این سوپرآلیاژ را نیکل تشکیل می دهد. این نوع سوپرآلیاژ به خوبی تا دمای ۶۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد. از این سوپرآلیاژ برای موتورهای هواپیماهای پیشرفته به کار می رود. این آلیاژ در دمای بالاتر از ۶۵۰ درجه سانتیگراد مقاومتی ندارد.


برای اطلاع از قیمت ورق سیاه با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


سوپر آلیاژ بر پایه آهن و نیکل:


یکی دیگر از انواع سوپرآلیاژها یا ابرآلیاژها بر پایه نیکل و آهن است. این سوپرآلیاژ دارای پایه ای از آهن جامد و نیکل است. حداقل ۲۵ درصد این سوپرآلیاژ نیکل است. به این ترکیب عناصر دیگری مانند کروم و دیگر فلزات نیز اضافه می شود که مقاومت و سختی آن را بالاتر می برد. فولادی که در این سوپرآلیاژ استفاده می شود؛ فولاد ضد زنگ آستنیتی است.


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


اگر بخواهیم سوپرآلیاژها را بر حسب روش تولید نیز تقسیم بندی کنیم، باید به موراد زیر اشاره کنیم:


سوپرآلیاژهای متالورژی پودر

سوپرآلیاژهای کارپذیر

سوپرآلیاژهای پلی کریستا ریختگی

سوپرآلیاژهای تک کریستالی انجماد


ویژگی های سوپر آلیاژها یا ابرآلیاژها


اما این سوپرآلیاژها دارای چه ویژگی هایی هستند؟ در زیر به این ویژگی ها اشاره شده است:


برای اطلاع از قیمت ورق آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


استحکام و مقاومت بالا:


از ویژگی های این سوپرآلیاژها این است که در برابر حرارت و دمای بالا دارای مقاومت و استحکام بسیار خوبی هستند.


مقاومت در برابر تغییر شکل:


از دیگر ویژگی ها این سوپرآلیاژها این است که در برابر تغییر شکل مقاوم هستند. در نتیجه قطعات و محصولاتی که از این سوپرآلیاژها ساخته می شوند تحت فشار محیط و حرارت دچار تغییر نمی شوند.


برای اطلاع از قیمت ناودانی روس با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


مقاومت در برابر فرسایش و اکسید شدن:


از دیگر ویژگی های سوپرآلیاژ یا ابرآلیاژها این است که در برابر اکسید شدن یا فرسایش مقاوم هستند. این سوپرآلیاژها به دلیل ساختاری که دارند در برابر زنگ زدن و فرسایش مقاوم هستند. همین موضوع باعث می شود تا از آنها در جاهای مختلف به خوبی استفاده شود.


کاربرد سوپر آلیاژها


همان طور که گفته شد سوپرآلیاژها یا ابرآلیاژها در جاهای مختلف استفاده می شوند. در زیر به کاربردهای سوپرآلیاژها پرداخته شده است:


برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ساخت قطعات واحدهای تولید برق

صنایع دریایی

ساخت توربین های گاز هواپیما

ساخت قطعات در صنایع مهندسی پزشکی

ساخت قطعات موتورهای رفت و برگشتی

کاربرد در صنایع فضایی

ساخت قطعات صنایع شیمیایی و پتروشیمی


نتیجه گیری در باب سوپر آلیاژها


سوپرآلیاژها ترکیبی از چند فلز هستند که دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند. از این سوپرآلیاژها در صنایع مختلف استفاده می شود. سوپرآلیاژها خود انواع مختلفی دارند وهر کدام از انها ویژگی های خودشان را دارند. اگر بر اساس ترکیب شیمیایی بخواهیم انها را تقسیم بندی کنیم باید سوپرآلیاژ بر پایه کبالت، بر پایه نیکل و بر پایه آهن و نیکل را نام ببریم. هر کدام از این سوپرآلیاژها ویژگی های خودشان را دارند.


برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


سوپرآلیاژها یا ابرآلیاژها در جاهای مختلفی به کار می روند. از میان انها می توان به کاربرد در صنعت نفت، صنعت هوایی، صنعت فضایی، صنعت پزشکی و دیگر موارد اشاره کرد. از ویژگی سوپرآلیاژها این است که دارای مقاومت و استحکام بالایی در برابر حرارت و تغییر شکل هستند و هم چنین در برابر فرسایش و اکسید شدن نیز مقاوم هستند.


برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


فروشگاه آهن مرکزی با سالها تجربه در زمینه فروش محصولات فولادی، می تواند خدمات بسیار خوبی را ارائه کند. شما می توانید از آهن مرکزی انواع محصولات فولادی را با قیمتی مناسب خریداری کنید. ما به تمام نقاط کشور محصول ارسال می کنیم و کیفیت محصولات فروشی را تضمین می کنیم. برای اطلاع از قیمت ها و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

همه چیز درباره چدن و کاربردهای آن

همه چیز درباره چدن و کاربردهای آن

آهن فلزی است که از زمان های قدیم در زندگی انسان نقش داشته است. از آهن برای ساخت وسایل و ابزارآلات مختلفی استفاده می شود و در همه ابعاد زندگی کاربرد دارد. در این میان، این فلز با ترکیب شدن با عناصر دیگر آلیاژهایی را ایجاد می کند. یکی از این آلیاژها چدن نام دارد. چدن یکی از پرکاربردترین آلیاژها در صنایع مختلف است. چدن انواع مختلفی دارد و مصارف گوناگونی دارد. این آلیاژ از ترکیب چندین عنصر ایجاد می شود. در این مطلب به این پرداخته شده است که چدن چیست و کاربردهای آن چیست.


برای اطلاع از قیمت تیرآهن هاش با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چدن چیست؟


چدن یکی از آلیاژهای پرکاربرد و پرمصرف است که در رده آلیاژهای آهنی قرار می گیرد. اصلی ترین عناصر موجود در چدن، آهن، کربن و سیلیسیم هستند. البته عناصر دیگری مانند فسفر، گوگرد و منگنز هم ممکن است در این آلیاژ وجود داشته باشند. وجود این عناصر اما دائمی نیست و با توجه به شرایط و عوامل اضافه می گردند. چدن در انواع مختلفی وجود دارد و در اشکال مختلفی تولید و عرضه می شود.


انواع چدن


هر کدام از انواع چدن ویژگی ها و خصوصیات خودشان را دارند. در زیر به انواع چدن پرداخته شده است:


چدن سفید:


چدن سفید از ترکیب آهن با کربن ساخته می شود. این نوع چدن با سریع تر کردن فرایند سرد شدن فلز و با درصد کربن کمتر تولید می شود. با این کار سختی چدن افزایش پیدا می کند. چدن سفید سختی چندانی ندارد و بیش از حد شکننده است. از همین رو در خیلی از صنایع از آن استفاده نمی شود. تنها جایی که از آن به خوبی می توان استفاده کرد، پروانه توربین های بادی است. در کنار ترد و شکننده بودن، چدن سفید ریخته گری خوبی هم ندارد. به طور کلی این نوع چدن به اندازه دیگر چدن ها خوب نیست. از آن سو اما قیمت بسیار ارزانی دارد و مقاومت خوبی هم در برابر فرسایش دارد. 


برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چدن خاکستری:


به دلیل رنگ خاکستری اش به این نوع چدن، چدن خاکستری می گویند. این نوع چدن از مهم ترین و پراستفاده ترین آلیاژهای چدن می باشد. چدن ‌های خاکستری، دو آلیاژ معروف به نام‌های GG-20 و GG-25 دارند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از این دو آلیاژ در خودروسازی، ساخت لوله، شیر و اتصالات، پمپ ‌سازی، ساخت بدنه موتورهای الکتریکی و ساخت قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی به خوبی استفاده می شود. 


درصد حدودی عناصر چدن خاکستری


در زیر به درصد حدودی عناصر چدن خاکستری (جدای از عنصر آهن) اشاره شده است:


کربن:


3.5 الی 4 درصد


گوگرد:


زیر 0.06 درصد : چدن را سخت و شکننده می کند


سیلیسیم:


0.5 الی 1.5 درصد : این عنصر سختی و مقاومت الکتریکی را افزایش می دهد


منگنز:


0.2 الی 0.8 درصد : مقاومت چدن در برابر سایش را افزایش می دهد. 


نکته: عناصر دیگری مانند کروم، نیکل، آلومینیوم، کبالت و دیگر موارد نیز ممکن است در چدن وجود داشته باشند.


برای اطلاع از قیمت ناودانی روس با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


چدن های خاکستری از لحاظ شکل گرافیتی


هم چنین چدن های خاکستری را از لحاظ شکل گرافیتی هم می توان تقسیم بندی کرد. در زیر به این نقسیم بندی ها پرداخته شده است:

چدن خاکستری با گرافیت کلوخه ای یا شکوفه ای

چدن خاکستری با گرافیت ورقه ای یا پولکی

چدن خاکستری با گرافیت کروی یا چدن نشکن


چدن خاکستر چشم گاوی:


این نوع چدن بین چدن خاکستری وسفید است


چدن نشکن یا داکتیل:


یکی از تازه ترین و نوین ترین چدن ها، چدن نشکن است. همان طور که از نامش پیداست این نوع چدن استحکام و مقاومت بالایی دارد و از چدن های خاکستری عملکرد بهتری دارد. از این چدن ها به دلیل مقاومت خوبی که دارند در لوله سازی و ساخت میل لنگ استفاده می شود. این نوع چدن توسط محققان متالوژی و در قرن بیستم تولید شد. چدن های نشکن در واقع نسخه کامل تر و مقاوم تر چدن های خاکستری هستند. 


مزیت های چدن 


آلیاژ چدن دارای مزیت های متعددی است و به همین دلیل کاربردهای گوناگونی دارد. در زیر به مزیت های چدن پرداخته شده است:


برای اطلاع از قیمت پروفیل با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


مقاومت مناسب در برابر سایش:


یکی از مزیت های چدن اینست که در برابر ساییده شدن دارای مقاومت بسیار خوبی هستند. 


ماندگاری بالا:


چدن دارای ماندگاری بالایی است و تا سالهای زیاد دچار مشکل نمی شود و می توان از ان استفاده کرد. 


قیمت مناسب:


چدن آلیاژ گرانی نیست و قیمت مناسبی دارد. از همین رو خیلی ها از آن برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند. 


قابلیت چکش خواری:


از دیگر مزیت های این آلیاژ، قابلیت چکش خواری آن است. 


مقاومت عالی در برابر حرارت و تغییر شکل:


از دیگر مزیت های چدن، این است که در برابر حرارت و تغییر شکل دادن از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند. در کنار این مزیت ها، چدن دارای معایبی نیز هست. مستعد بودن برای زنگ زدگی، استحکام کششی ضعیف، شکنندگی بالا و ماشین کاری ضعیف در مقایسه با فولاد از جمله معایب آن می باشد. 


برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


کاربردهای چدن


چدن در صنایع مختلفی کاربرد دارد. از چدن برای ساخت محصولات و تجهیزات مختلفی استفاده می شود. در زیر به کاربردهای چدن پرداخته شده است:


ساختمان سازی:


از چدن به خوبی در ساختمان سازی استفاده می شود. کاربرد در خرپای سقف و پنجره های دکوراتیو از جمله موارد کاربرد چدن در ساختمان سازی است. 


لوله سازی:


از دیگر کاربردهای چدن در ساخت لوله و صنعت لوله سازی است. 


خودروسازی:


از چدن در صنعت خودرو برای ساخت قطعات مختلف ماشین ها استفاده می شود. 


ساخت پل:


از این آلیاژ در ساخت پل نیز به خوبی استفاده می شود


ساخت ظروف:


و ... همان طور که می بینید چدن کابردهای مختلفی دارد و در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. 


برای اطلاع از قیمت میلگرد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


آهن مرکزی به عنوان مجموعه ای که در فروش محصولات فولادی فعال است، می تواند انواع محصولات را عرضه کند. از طریق این فروشگاه معتبر، می توان از قیمت های روز محصولات فولادی آگاه شد و سپس برای خرید اقدام کرد. آهن مرکزی به همه نقاط ایران محصول ارسال می کند. این مجموعه همواره سعی کرده است بهترین خدمات را ارائه دهد.

منظور از خمکاری میلگرد و روش های آن چیست؟

منظور از خمکاری میلگرد و روش های آن چیست؟

میلگرد یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است. از میلگرد در بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود. یک میلگرد انواع مختلفی دارد. از همین رو خمکاری میلگرد از اهمیت زیادی در ساختمان سازی و بحث آرماتوربندی برخوردار است. خمکاری میلگرد از اسمش مشخص است که درباره خم نمودن میلگرد است. این که یک میلگرد چقدر و چگونه خم شود از اهمیت برخوردار است مهم است و این که از چه روشی برای خم کردن استفاده می شود نیز مهم است. در این مطلب به این پرداخته شده است که منظور از خمکاری میلگرد چیست و روش های آن چیست.


برای اطلاع از قیمت نبشی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


خمکاری میلگرد چیست؟


خمکاری میلگرد همان طور که از نامش مشخص است به خم کردن میلگرد می گویند. در واقع به تغییر شکل بدون شکست میلگرد خمکاری می گویند.  میلگرد یکی از رایج ترین و مهم ترین مقاطع فولادی است که  مورد استفاده در ساخت سازه‌های مختلف است. این مقطع، در سازه های بتونی از اهمیت بالایی برخوردار است. در خمکاری، نیروی اعمالی حول یک نقطه، باعث ایجاد شکل های متفاوت در میلگرد می شود. این که میلگرد در کجا مورد استفاده قرار می گیرد به شکل آن بستگی دارد. 


برای اطلاع از قیمت نبشی بال مساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


زمانی که یک نیروی خارجی به میلگرد اعمال شود و بدون شکست، حالت آن را تغییر دهد خمکاری اتفاق افتاده است. با خمکاری میلگرد، اشکال متفاوتی از آن به دست می آید.


رایج ترین و پراستفاده ترین میلگردهای خمکاری شده


میلگرد راستا:


در میلگرد راستا دو انتها و سمت میلگرد به صورت ۹۰ درجه‌ خم می شوند. از این نوع میلگرد برای تقویت کردن بتن مورد استفاده می شود. به این میلگرد، سیتکا هم می گویند.


میلگرد خاموت:


با خم کردن میلگرد به شکل چهار گوش، شما خاموت خواهید داشت. خاموت ها در ستون ها به شکل عمودی و نیز مورب مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع میلگرد برای کاهش تنش و فشار مورد استفاده قرار می گیرند.


برای اطلاع از قیمت نبشی بال نامساوی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


ملیگرد اوتکا:


با ایجاد کردن دو قلاب ۹۰ درجه در دو انتهای میلگرد و یک پله در میانه میلگرد، میلگرد اوتکا یا میلگرد ادکا ساخته می شود. از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد تقویتی در سقف و دیوارهای برشی استفاده می شود. خمکاری این میلگرد تخصصی تر از دیگر میلگردها می باشد. 


میلگرد سنجاقی:


برای ساختن میلگرد سنجاقک، دو طرف ۹۰ درجه یا یک طرف ۹۰ و طرف دیگر ۱۳۵ انجام می شود.  از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد عرضی مقاوم در برابر نیروهای برشی استفاده می شود. در واقع از این میلگرد برای مقاومت در برابر نیروی برشی استفاده می شود. 


میلگرد رکابی :


نوع دیگری از میلگرد که با خمکاری ساخته می شود، میلگرد رکابی است. گر دو انتهای خاموت ‌ها باز باشند به آن رکابی گفته می شود. از این میلگرد برای در امتداد نگه داشتن میلگردهای طولی یا عمودی در بتون ریزی استفاده می شود. 


میلگرد خرک:


نوع دیگری از خمکاری میلگرد، میلگرد خرک است. این نوع میلگرد حالتی شبیه به خرک پیدا می کند. از این نوع میلگرد برای بتون های کف و فونداسیون استفاده می شود. این میلگرد یکی از مهم ترین اجزای فونداسیون است و خمکاری صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. 


برای اطلاع از قیمت تیرآهن با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


انواع روش های خمکاری میلگرد


برای انجام خمکاری می توان از دو روش دستی و ماشینی استفاده کرد. قطر میلگرد روی این که از کدام روش استفاده شود تاثیر دارد. اگر قطر میلگرد از 12 میلی متر کمتر باشد، روش دستی و اگر بیشتر باشد از روش ماشینی استفاده می شود. 


روش دستی خمکاری میلگرد:


برای خم کردن میلگرد از طریق این روش از وسیله و ابزاری به نام خم کن دستی استفاده می شود. این وسیله دارای اهرمی است که با فشار به آن باعث خم شدن میلگرد می شود.


این وسیله از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • میز خم کردن میلگرد
  • صفحه خم کن میلگرد 
  • آچار میلگرد خم کن


باید توجه داشته باشید که از این روش نمی توان برای خمکاری میلگردهای با سایز بالا استفاده کرد. انتخاب میز کار مناسب در روش دستی بسیار اهمیت دارد. اگر میزکار ابعاد استاندارد و مناسبی داشته باشد و ارتفاع آن با توجه به قد اپراتور انتخاب گردد، فشار کمتری به فرد وارد می‌ شود.


روش ماشینی یا برقی خمکاری میلگرد:


از این روش می توان برای خمکاری هر نوع میلگرد با هر سایزی استفاده کرد. مراحل خم کاری در این روش توسط تجهیزات خودکار و اتوماتیک صورت می گیرد. به همین خاطر است که دقت عملیات خم کاری در این روش بالا می باشد. برای خمکاری خودکار یا ماشینی میلگرد، تجهیزات و دستگاه های مختلفی وجود دارد. در زیر به آنها اشاره شده است:


برای اطلاع از قیمت ناودانی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


دستگاه خاموت زن:


خم کاری میلگردها توسط این دستگاه تا اندازه 32 میلی متر امکان پذیر است. 


دستگاه خمکاری هیدرولیک: 


در این دستگاه از نیروی هیدرولیک برای خم کردن میلگرد استفاده می شود. یک بازوی هیدرولیک در این دستگاه به میله نیرو وارد می کند و آن را به مقدار و در جهت دلخواه خم می کند. از این دستگاه برای خمکاری میلگردهای با قطر بالا استفاده می شود. 


دستگاه پرتابل برقی:


این دستگاه شبیه به ابزار دستی خمکاری عمل می کند با این تفاوت که تمام حرکات مربوط به میز و آچار توسط برق انجام می شود. 


نتیجه گیری در باب خمکاری میلگرد


منظور از خمکاری میلگرد، خم کردن و حالت دادن به آن به شکل دلخواه است بدون آن که شکستی به آن وارد شود. میلگرد از مصالح مهمی است که در بخش های مختلف ساختمان به کار می رود. از طریق خم کردن آن، میلگردهای با اشکال مختلفی حاصل می شود که می توان از انها به خوبی استفاده کرد. از میان میلگردهای خمکاری شده می توان به میلگردهای رکابی، سنجاقی، خاموت، راستا و دیگر موارد اشاره کرد. خمکاری میلگرد به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. روش دستی برای خمکاری میلگردهای با قطر پایین تر به کار می رود. 


برای اطلاع از قیمت تیرآهن IPE با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.


آهن مرکزی به عنوان فروشگاهی اینترنتی می تواند انواع میلگرد و دیگر محصولات فولادی را به افراد بفروشد. از طریق این وبسایت شما می توانید از اخرین قیمت ها آگاه شوید و سپس برای خرید اقدام کنید. آهن مرکزی به همه نقاط کشو محصول ارسال می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.